Od 6 września obowiązuje znowelizowana ustawa o czystości i porządku. W myśl nowej wersji dokumentu każdy ma obowiązek segregowania śmieci.

W przypadku, gdy nie wypełnia tego obowiązku, musi więcej zapłacić za śmieci – nawet 2-4 razy. W przypadku domów jednorodzinnych sprawdzenie, kto przestrzega przepisów, jest bardzo proste.

Jak to jest w przypadku bloków? Odpowiedzi na to pytanie udzielili Monika Michalska, która prowadzi bloga o zagospodarowaniu odpadów, oraz Karol Wójcik, przedstawiciel Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami, w programie „Dzień Dobry TVN”.

Jak wspomina Karol Wójcik, ustawa nakazuje segregowanie odpadów. Jak zauważa, opłata za odpady wynosi obecnie ok. 24 zł za osobę, a w przypadku, gdy mieszkańcy nie będą segregować śmieci, mogą zapłacić nawet ok. 96 zł za osobę. By nastąpiła podwyżka, będzie musiało być przeprowadzone postępowanie.

W przypadku bloków operator śmieciarki będzie musiał ocenić, ile procent całości stanowią odpady zmieszane, zrobić dokumentację zdjęciową i notatkę, przekazać ją do firmy, która następnie skieruje ją do wójta, burmistrza lub prezydenta. Następnie rozpoczęte zostaje postępowanie, które miałoby nałożyć wyższe opłaty.

Takie postępowanie może skończyć się w sądzie administracyjnym.

Nie ma ustaleń, od ilu procent zaczynają się odpady segregowane.

Jak zaznacza Monika Michalska, warto zacząć od małych kroków – jeśli nie wiemy, gdzie wyrzucić daną rzecz, lepiej jest wrzucić ją do odpadów zmieszanych, a następnym razem sprawdzić.

Podkreśla także, że nie wszystkie odpady „wpadają do jednej śmieciarki” – istnieją śmieciarki wielokomorowe, w których nie mieszają się odpady, a wywożenie śmieci ma miejsce cyklicznie.

Następnie śmieci są dostarczane do sortowni i ponownie segregowane.

Błędem jest niedoczyszczanie opakowań np. po żywności, ale nie powinno się też ich dodatkowo myć, ponieważ jest to dodatkowe zużywanie wody.

Chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe nie powinny być wrzucane do papieru – nie nadają się do recyklingu.

Jeśli nie będziemy segregować odpadów, czekają nas wyższe opłaty. Dodatkowo, jak zaznacza Karol Wójcik, w 2020 roku musimy osiągnąć stopień recyklingu na poziomie 50%, inaczej Polska będzie musiała zapłacić kary do UE.

Dodatkowo Monika Michalska zaznacza, że zebranie 75 kg makulatury to uratowanie jednego drzewa.

Przypomnij sobie o… ZASKAKUJĄCA INFORMACJA! ZROBIMY ZAKUPY JEDNAK W KAŻDĄ NIEDZIELĘ

Jak informował portal Życie: NOWE 500 PLUS JUŻ OD PRZYSZŁEGO ROKU. MOŻNA SPORO ZYSKAĆ, TRZEBA TYLKO SPEŁNIĆ KILKA WARUNKÓW

Portal Życie pisał również o… CZAS NA ZMIANY W PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH TRAKTOWANIA ZWIERZĄT! WŁAŚCICIELE MUSZĄ BYĆ TERAZ ŚWIADOMI WIĘKSZEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA CZWORONOGA