W Polsce, mimo wielu organizacji zajmujących się ochroną zwierząt oraz akcji promujących ich odpowiednie traktowanie wciąż są osoby dla których czworonogi nic nie znaczą. Schroniska w naszym kraju są przepełnione, a w mediach coraz częściej pojawiają się materiały mówiące o okrucieństwie wobec tych istot.

Także do sieci trafiają druzgocące nagrania, na których widać, jak ludzie znęcaja się na psami, kotami czy innymi zwierzętami. W naszym kraju wciąż też bardzo aktualny jest problem porzucania zwierząt w lesie czy na drodze szybkiego ruchu.

O ile wydawać, by się mogło, że jest to problem występujący jedynie w porze wakacyjnej, o tyle zwierzęta porzucane są przez cały rok, niezależnie od pory roku czy pogody. Ludzie pozbywają się zwierząt niejednokrotnie w bardzo okrutny sposób.

Później starają się tłumaczyć swoje zachowania brakiem możliwości opieki nad zwierzakiem, nagłym wypadkiem czy po prostu tym, że zwierzak im uciekł. Takie tłumaczenie nie przekonują jednak obrońców zwierząt.

Spacerowicze alarmują, że znajdują psy przywiązane do drzew w lesie lub wyrzucane na śmietnik, jak zupełnie bezwartościową rzecz. Do tej pory polskie prawo nie było tak rygorystyczne, lecz zapowiadane są zmiany.

Za porzucanie zwierząt będzie można trafić do więzienia na 3 lata, a nawet 5 lat, jeśli sąd uzna, że właściciel zwierzęcia działał ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, za złe traktowanie zwierząt można też spodziewać się wyższych kar finansowych.

Zdaniem sędziów, od teraz każde porzucenie zwierząt będzie traktowane jako czyn zabroniony, niezależnie od tego, jaki był motyw działania sprawcy.

Miejmy nadzieję, że zwiększenie kar wpłynie na zniwelowanie problemu pozostawianych na pastwę losu czworonogów. Badźmy świadomi tego, że zanim zdecydujemy się na zwierzę, powinniśmy zastanowić się nad tą decyzją wielokrotnie.

Posiadanie psa czy kota wymaga ogromnej odpowiedzialności. Jednak relacja ze zwierzakiem wynagradza wszelki trud włożony w jego wychowanie.

Przypominamy o: CZY ZA ZANIECZYSZCZANIE POWIETRZA CZEKAJĄ NAS KARY? PREZYDENT ANDRZEJ DUDA PODJĄŁ DECYZJĘ

Portal "Życie" pisał też o: CZY CZWORONOGI IDĄ DO NIEBA? TO PYTANIE, KTÓRE NURTUJE NAS WSZYSTKICH

Informowaliśmy także o: PRZEGLĄDANIE INTERNETU NIE BĘDZIE JUŻ DARMOWE? JEST PROJEKT NOWEGO PODATKU