Smog to temat wielu politycznych rozmów. W Polsce wciąż brakuje skutecznego rozwiązania mającego zniwelować ten problem i poprawić jakość powietrza. A jak wiadomo, pojawiająca się w miastach mgła wymieszana ze spalinami i dymem nie służy naszemu zdrowiu.

Mianowicie, zawiera w sobie liczne, szkodliwe związki chemiczne, które wywołują niektóre choroby tj. alergie, astmy, przewlekłe zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową, czy w skrajnych przypadkach nawet paraliż układu krążeniowego. Ponadto, smog zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory.

Warto dodać, że smog nie tylko wpływa na jakość wdychanego przez nas powietrza. Okazuje się, że zanieczyszcza także gleby uprawne, w których to pojawia się zwielokrotnione stężenie rakotwórczych substancji.

I choć wydawać, by się mogło, że problem nie dotyczy tylko Polski, to warto jednak zaznaczyć, że w skali Europy to nasz kraj zalicza czołowe miejsca. W związku z tym, do sprawy postanowił odnieść się prezydent Andrzej Duda.

We wtorek podpisał on nową ustawę o ochronie środowiska. Od tej pory UOKiK i podlegająca mu Inspekcja Handlowa będą mogły nakładać kary, w momencie kiedy kontrola np. pieców będzie miała negatywny wynik.

Tym sposobem, kontrole mają wpłynąć na to, by Polacy zrezygnowali z tzw. "kopciuchów", co znacznie poprawiłoby stan jakość powietrza w naszym kraju. Czy dzięki tym zmianom w Polsce znów będzie można swobodnie oddychać?

Na razie pewne jest jedno, na czyste powietrze będziemy musieli jeszcze poczekać.

Jak informuje portal: ANDRZEJ DUDA PODJĄŁ ISTOTNĄ DECYZJĘ. CZEKALIŚMY NA NIĄ OD DŁUŻSZEGO CZASU

Portal "Życie" pisał także o: JEŚLI ZACHORUJESZ, MOŻESZ STRACIĆ ZASIŁEK! CO ZROBIĆ, BY TEGO UNIKNĄĆ

Przypominamy także: DO STANÓW BEZ WIZY. KIEDY POLACY BĘDĄ MOGLI PODRÓŻOWAĆ BEZWIZOWO?