Podatek cyfrowy będzie kwestią, która zostanie poruszona w sejmie. Lewica już informowała, że złoży odpowiedni projekt.

„Wystarczyła krótka wizyta wiceprezydenta USA, żeby PiS położył uszy po sobie. Rząd grzecznie wykonał polecenia z amerykańskiej ambasady i wycofał się z podatku cyfrowego” – poinformował Adrian Zandberg, jeden z liderów partii.

Podatek cyfrowy, inaczej podatek GAFA (nazwa bierze się od pierwszych liter nazw wielkich firm – Google, Amazon, Facebook, Apple) miał zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Według założenia podatek ten miał objąć przychody wszystkich firm cyfrowych, które świadczą swoje usługi na terenie naszego kraju. Jednak nie zostało to zatwierdzone.

Jak podaje BiznesInfo, podatek nie zaczął obowiązywać ze względu na wizytę wiceprezydenta USA, Mike’a Pence’a. Podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział Pence oraz prezydent Polski, Andrzej Duda, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych poinformował, że Stany „z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie projektu wprowadzenia podatku cyfrowego”.

Wcześniej żaden z polityków nie informował o odrzuceniu projektu, co sprawia, że cała sytuacja wygląda jak zaakceptowanie decyzji USA.

Adrian Zandberg opisał tę sprawę w felietonie dla „Super Expressu”.

„Kiedyś takie monopole nacjonalizowano albo rozbijano, dzielono na mniejsze firmy. Z bliżej niesprecyzowanych przyczyn ciągle nie robimy tego wobec nowych, cyfrowych gigantów” – napisał.

„Jeśli rząd się nie opamięta, złożymy w tej sprawie projekt ustawy. Polscy pracownicy płacą podatki. Płacą je także małe, polskie firmy. Nie widzimy powodu, żeby zwalniać z tego obowiązku amerykańskich gigantów” – zapowiedział, dając do zrozumienia, że Lewica powróci do projektu.

PiS nie mówi wprost o wycofaniu się z projektu nowej ustawy. Wpływy z nowego podatku nie zostały wpisane do budżetu na 2020 rok.

Premier Mateusz Morawiecki informuje, że wprowadzone będą wszystkie te zasady, które będą obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

„Dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane” – mówił.

Przypomnij sobie o… ALTERNATYWNE IMPREZY Z OKAZJI 11 LISTOPADA. MIESZKAŃCY BIORĄ UDZIAŁ RADOSNEJ PARADZIE

Jak informował portal Życie: PODATEK OD CUKRU – OPŁATA, KTÓRA ZWIĘKSZY BUDŻET POLSKI O 2,2 MLD ZŁOTYCH!

Portal Życie pisał również o… CENY USŁUG REMONTOWYCH I BUDOWLANYCH POSZYBUJĄ W GÓRĘ. WSZYSTKO PRZEZ ZMIANY PODATKOWE!