Podatek od cukru – brzmi absurdalnie? Może i tak, ale mógłby przynieść korzyści dla skarbu państwa oraz naszego zdrowia.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, podatek od cukru mógłby zwiększyć budżet państwa nawet o 2,2 mld złotych. Producenci wolą nie komentować tego pomysłu, zaś ministerstwa póki co poddają sprawę analizie.

Podatek od cukru wprowadza się w wielu miejscach na świecie, m.in. w Meksyku, wprowadzenie tej opłaty planuje również Wielka Brytania.

Związek Producentów Cukru w Polsce obliczył, że gdyby podatek płacony był od słodyczy, piwa oraz słodkich napojów, przyniósłby budżetowi państwa zysk w wysokości od 1 do 2,2 miliarda złotych w ciągu roku.

Podatek cukru to dobre rozwiązanie przy walce z otyłością. Należy pamiętać, że jest to powszechny problem – już połowa społeczeństwa w Polsce cierpi na nadwagę.

Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas, uważa, że cukier powinien zostać opodatkowany.

„Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że osób w wieku 15 lat i więcej z nadwagą lub otyłością jest już ponad 53 procent. Rosną też koszty leczenia otyłości, operacji zmniejszania żołądka czy leczenia chorób towarzyszących często otyłości, tj. cukrzyca.”

O wprowadzeniu podatku od cukru wspominał już we wrześniu Adam Niedzielski z NFZ, który zaznaczał, że zdrowa żywność obecnie jest niekiedy droższa od niezdrowych alternatyw, a gdyby pojawiła się taka opłata, różnice mogłyby być zniwelowane.

Odwiedziłeś już Czarnobyl? STREFA WYKLUCZENIA PRZYCIĄGA TURYSTÓW. W TYM ROKU POBILI REKORD

Słyszałeś o tej rywalizacji? BOX-OFFICE, CZYLI ZACIEKŁA RYWALIZACJA PRODUCENTÓW FILMOWYCH, W KTÓREJ WSZYSTKIE CHWYTY SĄ DOZWOLONE!

Martyna Piotrowska