Od 1 listopada obowiązkowe stanie się stosowanie przez przedsiębiorców metody split payment. Nowe przepisy zostały wprowadzone, aby zmniejszyć oszustwa popełniane poprzez unikanie płacenia podatku VAT. Jednak nowa metoda ogranicza płynność finansową małych firm, a przez to mogą wzrosnąć ceny usług budowlanych.

Jak informuje portal Money.pl, chociaż metoda split payment została wprowadzona już w zeszłym roku, to dotychczas była dobrowolna. Zmieni się to od 1 listopada, kiedy stanie się obowiązkowa. Wszystkie firmy działające w branży budowlanej będą się musiały do niej stosować.

Na czym ona polega? Chodzi o to, że wykonawca będzie otrzymywał wynagrodzenie za swoją pracę w dwóch transzach. Kwota netto za jego usługę trafi na konto tego przedsiębiorcy. Natomiast podatek VAT przelany powinien zostać na drugi, specjalny rachunek, przypisany do przedsiębiorcy. Właściciel firmy nie będzie mógł swobodnie dysponować pieniędzmi, które trafiły na owy rachunek.

Te pieniądze będą zablokowane do momentu, kiedy Urząd Skarbowy zezwoli na wykorzystanie ich w innym celu niż opłacenie podatku.

Dotychczas przedsiębiorcy mogli dowolnie dysponować całą kwotą, jaką otrzymywali za wykonane usługi. Teraz sumy, jakie będą trafiać do ich dyspozycji, znacząco się zmniejszą. Z tego powodu specjaliści przewidują, że mniejsze firmy budowlane zaczną podwyższać ceny, aby zabezpieczyć się na wypadek braku płynności finansowej.

– Największa obawa wynika z trudnego do przewidzenia zachowania średnich i mniejszych firm w myśl prostej zasady: jeśli nie wiadomo, jak będzie, to może na wszelki wypadek wyceńmy ryzyko spadku płynności i podnieśmy ceny. Dokładnie taki sposób myślenia przyczynił się do wzrostu cen o ok. 20 proc. po wprowadzeniu odwróconego VAT-u w 2017 r. – tłumaczył dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Więcej o zmianach podatkowych można przeczytać w naszym poprzednim artykule: REWOLUCJA PODATKOWA. KOGO DOTKNĄ ZMIANY?

Warto wiedzieć, kiedy będzie możliwe zrobienie zakupów w najbliższe niedziele: HANDLOWE NIEDZIELE – W KTÓRE DNI W MIESIĄCU ZROBIMY ZAKUPY W LISTOPADZIE I GRUDNIU?

Joanna Tec