Wiele jest pytań, na które trudno znaleźć wyczerpującą odpowiedź. Są jednak takie kwestie, które uparcie nie dają nam spokoju, w każdej chwili, gdy się pojawią. Jednym z nich jest temat istnienia nieba.

Co więcej, o ile w to, że po śmierci trafiają tam ludzie, większość jest w stanie uwierzyć, o tyle problem pojawia się ze zwierzętami. Co dzieje się z nimi po śmierci i czy istnieje też np. psie niebo?

W wywiadzie dla portalu "Onet.pl" na to pytanie odpowiada Andrew Root - teolog i autor książki "Duchowe życie psów". Mężczyzna zaznaczył, że czworonogi, tak samo jak ludzie, mają duszę.

Niestety, zdanie teologa nie znajduje konkretnego potwierdzenia chociażby w Biblii. W niektórych fragmentach można doczytać, że owszem zawerzęta duszę mają, gdyż mają w sobie tzw. "tchnienie Boga".

Problem jest jednak zdecydowanie bardziej złożony niż mogłoby się wydawać, a Kościół nie często odnosi się do tego tematu.

Jeśli natomiast traktowalibyśmy duszę jako formę relacji, umożliwiającą formułowanie więzi z drugą istotą, wówczas musielibyśmy zgodzić się z faktem, że psy duszę mają, bo przecież, każdy posiadacz czworonoga wie, jak silną relację można nawiązać z tym zwierzakiem.

A jeśli psy mają duszę to czy są zdolne do grzechu?

Zdaniem autora ksiązki "Duchowe życie psów" czworonogi mogą grzeszyć. Jednak warto być świadomym tego, że w sposób nieco inny od tego, w jaki grzeszy człowiek. W jaki? Trudnio stwierdzić. Może grzechem, jaki popełnia pies jest ugryzienie albo niespełnienie prośby właściciela?

To pytanie nie jest największą niewiadomą. Prawdziwą trudność przynosi inne - co się dzieje z psem, kiedy umiera. Co o tym sądzi Andrew Root? Oto jego odpowiedź:

" A więc możemy zakładać, że psy dostępują życia wiecznego – nie dlatego, że są takie słodkie i dobrze usposobione, lecz dlatego, że łączy je z nami miłość, przez którą doświadczamy manifestacji Boga jako Ojca, Syna i Ducha Świętego. Nasze psy są chodzącym, skaczącym i machającym ogonem dowodem na istnienie wieczności, którą w naszym przyziemnym codziennym życiu tylko przeczuwamy. Tak przynajmniej ja to postrzegam."

Portal "Życie" informuje też o: TO MIAŁ BYĆ ZWYKŁY SPACER PO PLAŻY. PARA Z FINLANDII ODKRYŁA JEDNAK COŚ NIESAMOWITEGO!

Przypominamy też: NIESAMOWITA HISTORIA PORZUCONYCH KOCIĄT. TRUDNO UWIERZYĆ, KTO ZOSTAŁ ICH NOWĄ MAMĄ [WIDEO]

Pisaliśmy także o: JAK PIES Z KOTEM. CZY STWORZENIE MIĘDZYGATUNKOWEJ RODZINY JEST MOŻLIWE?