Słodycze – uzależniają, dają chwilę przyjemności, odstresowują. W rzeczywistości wpływają na wzrost naszej wagi, rujnują nasze zdrowie i wygląd. Wg statystyk w 2018 roku każdy Polak zjadł prawie 52 kg cukru. Jak powstrzymać się od sięgania po „małe co nieco”? Mamy na to kilka sposobów.

1. Raz w tygodniu – ta zasada naprawdę działa. Jeśli ustalimy sobie jasne zasady i będziemy w nich konsekwentni, mamy szansę na ograniczenie rozwoju nadwagi i próchnicy u dzieci. Dobrze jeśli słodycze zjesz do godziny dwunastej. Wtedy przez resztę dnia zdążysz spalić kalorie, których dostarczyły.

2. Jeśli sięgasz po słodycze, wybieraj te, które mają najlepsze wartości. Podpowiadamy, że zamiast np. białej czekolady, lepiej sięgnąć po gorzką, która zawiera minimum 70% kakao. Zawiera ona przeciwutleniacze, które wspomagają organizm w zwalczaniu infekcji, zapobiegają miażdżycy i nowotworom. Mają też duży wpływ na hamowanie procesów starzenia. Dzienna porcja gorzkiej czekolady to dwie kostki – w 100 g gorzkiej czekolady znajduje się bowiem ok 590 kcal.

3. Nie wszyscy wiedzą, że nagła potrzeba zjedzenia słodkiej przekąski jest związana z gwałtownym spadkiem cukru w organizmie. Warto przyjrzeć się swojej diecie i wprowadzić zmiany. Jest bardzo prawdopodobne, że potrzeba zjedzenia słodkiego batonika spowodowana jest brakiem w organizmie cynku, chromu, magnezu lub I-glutaminy.

4. Zdarza się, że mylimy pragnienie z głodem. Kiedy poczujesz ochotę na ciastko lub czekoladę, spróbuj napić się wody. Możesz dodać do niej cytrynę, miętę, ogórka, bazylię lub owoc granatu. Unikaj natomiast wszelkich wód smakowych – w jednej szklance takiego napoju moze znajdować się 6-8 łyżeczek cukru!

5. Warto znać wartość kaloryczną produktów jakie spożywamy. Dla przykładu mały kawałek brownie zawiera ponad 400 kcal. Dla porównania pół kg brokułów to 160 kcal, grillowana pierś kurczaka – 100-123 kcal, cztery mandarynki to 116 kcal. Pamiętaj, że wszystkie nadprogramowe kcal będziesz musiał spalić na dodatkowym treningu.

6. Sen – nieczęsto widzimy związek pomiędzy wysypianiem się, a umacnianiem zdrowych nawyków żywieniowych. Okazuje się, że osoby które nie dbają o higienę swojego snu, częściej czują potrzebę zjedzenia słodkiej przekąski. Dzieje się tak dlatego, że krótki, nerwowy sen, powoduje spadek zawartości leptyny w organizmie, która odpowiada za hamowanie apetytu. Wzrasta też poziom greliny mającej wpływ na wzmaganie uczucia głodu i chęci na produkty wysokoenergetyczne.

7. Odstaw cukier. To najlepszy sposób na poprawę swojego zdrowia, wyglądu skóry i zębów. Całkowicie rezygnując ze słodyczy, ograniczamy również spożycie pozostałych produktów, które zawierają. Mąkę, olej palmowy, tłuszcz kakaowy, emulgatory, substancje spulchniające, aromaty – one wszystkie mają wpływ na nasze zdrowie.

8. Zamienniki. Możemy z powodzeniem stosować zamienniki cukru, nadają się do tego: stewia, erytrytol, owoc mnicha. Wybierajmy produkty, w których są stosowane. Uważajmy natomiast na syntetyczne słodziki – przyczyniają się do wzrostu masy ciała, zwiększają apetyt.

9. Nie ma powodu, dla którego konieczne jest chowanie zapasów słodkości po szafkach. Twoi goście z chęcią skosztują owocowych lub warzywnych „przegryzajek”, a Ty nie będziesz narażać się na kuszące działanie czekolady czy ciastek.

10. Nie rób zakupów przed obiadem. To znana już wszystkim zasada, że na zakupy trzeba iść najedzonym. Marketingowe działania sprzedawców narażają nas na bliskie spotkania z kusząco wyglądającym pudełkiem czekoladek czy małym batonikiem. Stosuj więc zasadę zakupów po posiłku, a dodatkowo miej przy sobie listę produktów, które są Ci naprawdę potrzebne.

Wiemy co nas czeka w przyszłym roku. Zobacz jakie są nowe plany rządu: POLACY ZAPŁACĄ WIĘCEJ. AŻ 40 NOWYCH PODATKÓW!

Piłkarz pokazał zdjęcie swojego synka. Zobacz tutaj: ZNANY PIŁKARZ POKAZAŁ ZDJĘCIE SYNA! CAŁY TATA!

Dominika Koba