W kampanii wyborczej PiS zapewniał – podatki zostaną zmniejszone! KO wtedy miało inne zdanie – partia rządząca jedynie podnosi je. Dziś zastanawiamy się, jakie kolejne zmiany szykuje partia rządząca.

Jak informuje biznesinfo.pl w debatach politycznych Marcin Horała (PiS) przekonywał, że partia rządząca obniżyła podatek: “Obniżyliśmy podatek PIT o jeden procent, całkowicie zlikwidowaliśmy PIT dla młodych, podnieśliśmy koszty uzyskania przychodu, podnieśliśmy kwotę wolną od podatku”

Izabela Leszczyńska (KO) odpowiedziała na to: “Prawie 40 danin i podatków. Opłaty denna, mocowa, recyklingowa, przejściowa, emisyjna. Mówienie, że obniżacie podatki, jest śmieszne. To wy podnieśliście VAT do 23 procent już dwa razy”.

Od 2016 roku PiS wprowadził podatek bankowy. Na jego podstawie zostały obciążone środki banków i ubezpieczycieli oraz podatek bankowy. W skutek reformy do budżetu państwa wpłynęło 6,7 mld zł w ciągu 20 miesięcy rządów PiS.

Inny wprowadzony podatek, to „danina solidarnościowa”. Obowiązuje on osoby, których roczny dochód stanowi 1 mln zł. Według Departamentu Doradztwa w Grant Thornton sam podatek dotyczy 20 tysięcy osób.

Grzegorz Szysz z Departamentu Doradztwa zaznacza: “Wejście w życie nowych regulacji należy utożsamiać z wprowadzeniem w Polsce nowej, czwartej stawki podatkowej na poziomie 36% i końcem 19% stawki liniowej dla przedsiębiorców. W praktyce to przedsiębiorcy w największym stopniu odczują wprowadzenie daniny solidarnościowej, płacąc wyższy podatek od dochodów uzyskiwanych sukcesywnie w ramach swoich biznesów bądź sprzedaży tych biznesów”.

W 2016 roku zagwarantował powrót do 22% stawki VAT od dóbr i usług. Do dziś reforma nie weszła w życie.

Jakich nowych niespodzianek podatkowych możemy się spodziewać?

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze ciekawego dzieje się w Polsce? Polecamy: BYŁY MARSZAŁEK SEJMU WCIĄŻ MIESZKA W RZĄDOWEJ WILLI, CHOĆ TERMIN WYPROWADZKI JUŻ MINĄŁ. KTO ZA TO ZAPŁACI?

Może Cię zainteresuje temat składek ZUS: 370 TYS. OSÓB ZAPŁACI WYŻSZE SKŁADKI DO ZUS. WSZYSTKO PRZEZ NOWY PRZEPIS

Jana Slinkina