Jak podaje portal „Deccoria”, grzyby uprawiane były już przez Rzymian i Greków. Ich wielbiciele doceniają nie tylko ich walory smakowe, ale także dużą ilość zawartych w nich witamin oraz soli mineralnych. Nic dziwnego, że wielu chce uprawiać je w swoim ogrodzie. Wśród ogrodników największym zainteresowaniem cieszy się uprawa boczniaków, twardziaków oraz pieczarek. Jak je właściwie uprawiać?

Pieczarki

Do najczęściej uprawianych w domowych warunkach gatunków grzybów należy pieczarka. Swoją popularność zawdzięcza swoim niezbyt dużym wymaganiom. Pieczarka potrzebuje temperatury mieszczącej się w przedziale pomiędzy 12 a 20 stopniami Celsjusza. Nie potrzebuje światła, co sprawia, że można ją uprawiać nawet w piwnicy.

Do rozpoczęcia hodowli potrzebne jest odpowiednie podłoże przerośnięte grzybnią, ziemia do przykrycia podłoża, a także karton papieru. Przy zapewnieniu odpowiedniej wilgoci i temperatury, pierwsze zbiory możemy zacząć już po miesiącu. Jeśli pieczarki planujemy hodować w ogrodzie należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

W ogrodzie pieczarkę można uprawiać od połowy kwietnia do końca lipca. Najlepiej sprawdzi się miejsce zacienione, dobrze jeśli będzie znajdowało się między krzewami. Jako podłoże należy użyć kompost fermentowany do uprawy grzybów, który dostaniemy w sklepie. Kompost należy zmieszać kompost z tworzywem sztucznym i grzybnią, a potem wszystko umieszczamy w worku. Należy go naciąć w kilku miejscach. Po upływie 3 tygodni otwieramy worek i nakładamy lekko zwilżoną ziemię na górną powierzchnię.

YouTube

Boczniak

Boczniaki można uprawiać praktycznie na drewnie wszystkich gatunków drzew liściastych oraz owocowych. Aby zaszczepić na nich grzybnię wystarczy naciąć je w połowie wysokości pnia. Nacięcie należy wypełnić grzybnią, pamiętając o zakryciu miejsca szczepienia folią. Tworzymy od 6 do 10 otworów, co zapewni szybki i co najważniejsze równomierny wzrost grzybni.

Pniaki z zaszczepionymi grzybniami umieścić należy w ciemnych i wilgotnych miejscach, w których temperatura mieści się w przedziale od 10 do 28 stopni Celsjusza. Powinny mieć dostęp do światła. W pomieszczeniach bez dostępu światła, powinna pojawić się co najmniej jedna żarówka jarzeniowa na 4 m2.

Sezon na zbiórkę boczniaków rozpoczyna się już w kwietniu i maju. Jego uprawę można założyć zaś od marca do października. Jeśli mamy szklarnię, nie ma przeszkód by uprawę prowadzić przez cały rok.

YouTube

Twardziak jadalny Shii - take

Do uprawy w przydomowym ogrodzie nadaje się również twardziak. Jego właściwości lecznice sprawiły, że nazywany jest również „eliksirem życia” oraz „grzybem długowieczności”. Jego spożywanie zaleca się osobom zmagającym się z podwyższonym cholesterolem, chorobami żołądka, różnego rodzaju alergiami, stanami zapalnymi oraz wieloma innymi dolegliwościami.

Do ich uprawy najlepiej nadaje się drewno dębu, grabu oraz buku. Ważne jest, żeby nie pochodziło ona z gałęzi, które po ścięciu leżały przez okres przekraczający dwa miesiące. Uprawia się je od wiosny do jesieni.

Aby zaszczepić twardziaki należy wywiercić w drewnie otwory, w które wkładamy grzybnie. Musimy zapewnić jej wilgotność w granicach 85-90 procent i temperaturę mieszczącą się w przedziale od 10 do 20 stopni Celsjusza.

Myśleliście kiedyś o uprawie grzybów?

To też może cię zainteresować: Błędy podczas zamrażania truskawek i innych jagód na zimę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na tę wiadomość fani czekali przez dekadę. Na antenę TVN wraca legendarny serial

O tym się mówi: Marszałek Sejmu ogłosiła datę wyborów prezydenckich 2020. Kiedy odbędą się wybory i w jaki sposób będzie można głosować