Stopy człowieka umożliwiają prawidłową statykę całego naszego ciała, amortyzują różnego rodzaju przeciążenia i umożliwiają poruszanie się w pozycji pionowej. Już nasz daleki przodek, Homo Erectus (inaczej Człowiek Wyprostowany) był w stanie poruszać się w podobnej do naszej pozycji, a miało to miejsce aż 1,8 miliona lat temu.

Współczesny człowiek wykonuje średnio sześć tysięcy kroków, jednak liczba ta często może przekraczać nawet kilkanaście tysięcy kroków!

Stopy, poprzez swoją budowę i odpowiednie receptory umożliwiają rozpoznanie typu podłoża, a także są powiązane z systemem równowagi i narządem ruchu. Medycyna chińska donosi, że w stopach znajdują się połączenia do całej reszty narządów w naszym ciele.

Stopa egipska to najczęściej spotykany rodzaj stopy, bowiem występuje aż u 70% populacji. Jej charakterystyka polega na najdłuższym pierwszym palcu (największym), podczas gdy każdy następny palec jest mniejszy od poprzedniego.

Uważa się, że posiadacze takiej stopy cechują się zmiennymi nastrojami, mają wiele tajemnic, są marzycielami a także są zdolni do impulsywnego i nerwowego działania.

Mają oni niestety szczególne predyspozycje do powstania halluksa, inaczej zwanego paluchem koślawym. Jest to następstwem faktu, iż przy takim typie stopy najbardziej obciążonymi jej częściami są śródstopie i paluch. Prócz tej dolegliwości mogą pojawić się także palce młotkowate, przykurcz ścięgna Achillesa oraz bolesne modzele na podeszwie.

Jeśli deformacje wystąpią, należy zacząć używać wkładki i ortezy, wygodne obuwie z szerokim noskiem, ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające, a gdy wystąpi taka potrzeba – zasięgnąć leczenia przeciwzapalnego lub operacyjnego.

2. Stopa grecka (tzw. stopa Mortona), pojawia się u 20% populacji. Jej specyfika to najdłuższy drugi palec, przy czym reszta palców może być ułożona albo w linii ostro nachylonej albo prostej, w której każdy palec jest podobnej długości. W starożytnej Grecji uważano, że ten rodzaj stopy oznacza wysoki iloraz inteligencji i arystokratyczne pochodzenie właściciela, co przedstawiają ówczesne rzeźby.

O ludziach z takimi stopami mówi się, że są aktywni, pozytywnie nastawieni i dynamiczni. Stopy tego typu pojawiają się często wśród artystów i sportowców.

Stopa tego rodzaju również naraża na halluksy, ponadto też na urazy drugiego, najdłuższego z palców. Do tego dokuczać mogą nagniotki u podstawy najdłuższego palca, zniekształcenie długiego palucha oraz palce młotkowate. Powinno się dobrać do niej obuwie o szerokim nosku i wąskim obcasie. Pomocnymi mogą okazać się ćwiczenia rozciągające, które opóźnią proces powstawania zniekształceń.

3. Stopa rzymska (inaczej stopa polinezyjska bądź kwadratowa) pojawia się jedynie u 10% populacji. W tym rodzaju stopy, pierwsze trzy palce mają praktycznie identyczną długość, a czwarty i piąty palec są znacznie krótsze.

Ludzie z tym rodzajem stopy uznawani są za awanturników, jednak są również ciekawi świata, uwielbiają podróże i posiadają chęć do przebywania wśród innych ludzi.

Ten rodzaj stopy posiada największą wytrzymałość na duże obciążenia bądź długotrwały bezruch. Dzięki temu ludzie z rzymską stopą najrzadziej narzekają na choroby tej części ciała, dzięki najkorzystniejszemu rozkładowi ciężaru dla podstawy.

Portal "Życie" informował także o... W 2020 ROKU WZROSNĄ RATY KREDYTÓW DLA KILKUDZIESIĘCIU TYSIĘCY POLAKÓW. PODWYŻKA MOŻE WYNIEŚĆ AŻ 50 PROCENT

Warto sobie przypomnieć... NIEKTÓRZY EMERYCI DOSTANĄ W 2020 ROKU NAWET O 700 ZŁ WIĘCEJ NIŻ INNI. KTO TRAFI DO GRONA UPRZYWILEJOWANYCH

Na portalu "Życie" dowiesz się również... JULIA WIENIAWA ZNOWU NA JĘZYKACH WSZYSTKICH. CZY TO JEJ NOWA MIŁOŚĆ? GWIAZDA POSTANOWIŁA ODNIEŚĆ SIĘ DO PLOTEK