Nawet o niemalże 50 proc. mogą już w przyszłym roku wzrosnąć raty dla 45 tysięcy polskich kredytobiorców. Wzrost kosztów odczują te osoby, które w 2012 roku skorzystały z rządowego programu „Rodzina na swoim”.

Główną zasadą programu było to, że budżet państwa pokrywał mniej więcej połowę odsetek naliczonych w danym miesiącu. Przykładowo, jeśli w 2012 roku rata standardowego kredytu na kwotę 200 000 złotych wynosiła 1250 złotych, to rata kredytu z dopłatą wynosiła 675 złotych. Dofinansowanie wynosiło zatem 575 złotych miesięcznie.

Była to zatem bardzo duża oszczędność względem osób, które taki sam kredyt brały na własną rękę bez państwowego wsparcia.

W chwili obecnej stopy procentowe są dużo niższe niż w 2012 roku. Dlatego dopłaty są również niższe. Jak informuje portal tvn24.pl, omówił to główny analityk Expandera, Jarosław Sadowski.

- Dla wspomnianego kredytu jest to obecnie około 259 złotych miesięcznie. O tyle za chwilę wzrośnie więc rata preferencyjnego kredytu – wyliczył Jarosław Sadowski.

Kredytobiorcy odczują zatem wzrost kosztów kredytu prawie o połowę. W przyszłym roku rata takiego kredytu wzrośnie z 611 złotych do 870 złotych. Wzrost kosztów odczuje 45 tysięcy osób. W mijającym roku w takiej sytuacji znalazło się 50 tysięcy wcześniejszyh beneficjentów „Rodziny na swoim”.

Jest jednak plus upływu czasu. W regulaminie programu było jasno określone, że mieszkań, na kupno których kredyty są dofinansowane przez państwo, nie można sprzedać ani wynająć przed upływem 8 lat od kupna. Teraz ten okres się kończy, więc właściciele zyskają pełne prawo do dysponowania swoim lokum.

Również kilkadziesiąt osób korzystających z programu „Mieszkanie dla młodych” w przyszłym roku będzie mogło w pełni dysponować swoimi mieszkaniami. W ich przypadku był to okres 5 lat, kiedy nie mogli sprzedać ani wynająć kupionej nieruchomości, aby nie stracić części jednorazowej dopłaty. W 2020 roku 20 tysięcy osób będzie mogło swobodnie obracać swoimi mieszkaniami.

Przypomnij sobie o… JUŻ ZA TRZY TYGODNIE SZYKUJĄ SIĘ OGROMNE PODWYŻKI CEN. ODCZUJĄ TO PORTFELE WSZYSTKICH POLAKÓW

Jak informowal portal Zycie: POPULARNY BANK ZNIKNĄŁ DZISIAJ Z POLSKIEGO RYNKU! CO SIĘ STANIE Z JEGO KLIENTAMI

Portal Zycie pisal równiez o… SETKI TYSIĘCY PRALEK DO WYMIANY, MOGĄ WYWOŁAĆ POŻAR. OTO OFICJALNY KOMUNIKAT PRODUCENTA