Nadchodzący rok przyniesie ogromne zmiany w zakresie wypłacania świadczeń dla emerytów i rencistów. W ich ręce trafi ponad 8,5 miliarda złotych więcej.

W 2020 roku rząd zamierza wprowadzić wyższą waloryzację. W związku z tym zaplanował dla seniorów aż trzy rodzaje podwyżek. Uzależnione są od aktualnej wysokości otrzymywanych przez nich świadczeń.

Z obliczeń „Faktu” wynika, że różnica między najmniejszą a największą podwyżką może wynieść nawet ponad 700 złotych!

Rząd w szczególny sposób pochylił się nad kwestią seniorów otrzymujących emeryturę minimalną. Z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że od marca przyszłego roku otrzymają oni o 82 złote netto więcej. Wysokość najniższej emerytury wzrośnie zatem z 943 zł do 1025 zł na rękę.

Na emeryturę wyższą, niż zakładana na podstawie procentowej waloryzacji, mogą liczyć także seniorzy otrzymujący świadczenia w kwotach wyższych niż 943 złotych na rękę. Dla nich przyszłoroczna podwyżka przyniesie wzrost w wysokości 57 złotych netto.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia osób otrzymujących emeryturę niższą niż minimalna. Ich świadczenia wzrosną bowiem procentowo. Rząd zakłada, że od marca 2020 roku wysokość ich emerytur wzrośnie o 3,24 proc.

Oznacza to, że osoby, które do tej pory otrzymywały na przykład 500 złotych netto emerytury, w marcu otrzymają podwyżkę w wysokości około 15 złotych na rękę.

Przypomnijmy jednak, że emeryturę niższą niż minimalna otrzymują te osoby, które nie mają wypracowanego stażu ubezpieczeniowego. W tej chwili jest ich w naszym kraju około 260 tysięcy, ale ich liczba stale rośnie.

Najwięcej dostaną najbogatsi

Procentowo wzrosną również świadczenia osób z najwyższymi emeryturami. To właśnie one mogą również liczyć na najwyższe podwyżki.

Polski rekordzista, który otrzymuje emeryturę w wysokości 22,4 tysięcy złotych, otrzyma w marcu podwyżkę w wysokości aż 725 złotych!

Na portalu "Życie" dowiesz się również... TRZYNASTKI NIEBAWEM TRAFIĄ DO EMERYTÓW. ABY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE, NALEŻY ZŁOŻYĆ SPECJALNY WNIOSEK

Warto sobie przypomnieć... SPOSÓB NA EMERYTURĘ WYŻSZĄ O KILKASET ZŁOTYCH? TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!

Portal "Życie" informowal także o... SENIORZY OTRZYMAJĄ WYŻSZE EMERYTURY I 10 TYS. ZŁ WYRÓWNANIA ZA POPRZEDNIE LATA. KTO ZNAJDZIE SIĘ WŚRÓD WYBRAŃCÓW