Za kilka miesięcy emeryci i renciści otrzymają długo obiecywane „trzynastki”. Dodatkowe 1200 zł brutto wpadnie do ich kieszeni już w kwietniu przyszłego roku.

Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych specjalny wniosek. Wymóg ten dotyczy osób, które niedawno osiągnęły lub wkrótce osiągną wiek emerytalny.

Te osoby nie powinny zwlekać z wypełnieniem wymaganej procedury, bowiem termin upływa już wkrótce! Jego przegapienie oznacza niestety, że „trzynastka” ich ominie.

„Trzynastki” będą wypłacane w kwietniu przyszłego roku. Tymczasem termin rejestracji mija w marcu 2020 roku. Ci, którzy niedawno osiągnęli bądź wkrótce osiągną wiek emerytalny, powinni jak najszybciej złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

Zdecydowanie nie warto tego odkładać na później. Konieczność szybkiego złożenia wniosku podkreśla na łamach „Super Expressu” Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego:

ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Przy skomplikowanych sprawach, do których zalicza się np. praca poza granicami kraju albo brak dokumentacji z upadłych zakładów pracy, ten proces może się wydłużyć. Dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o emeryturę.

ZUS na wydanie decyzji ma zatem cały miesiąc. W praktyce oznacza to, że wnioski należy złożyć najpóźniej do lutego. Bezpieczny termin wynosi jednak 2-3 miesiące. Najlepiej zatem złożyć taki wniosek już teraz lub najpóźniej przed końcem stycznia przyszłego roku.

Warto pamiętać, że osoby, które już pobierają emerytury, nie muszą robić nic. „Trzynastki” zostaną im wypłacone automatycznie.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... SPOSÓB NA EMERYTURĘ WYŻSZĄ O KILKASET ZŁOTYCH? TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!

Warto sobie przypomnieć... SENIORZY OTRZYMAJĄ WYŻSZE EMERYTURY I 10 TYS. ZŁ WYRÓWNANIA ZA POPRZEDNIE LATA. KTO ZNAJDZIE SIĘ WŚRÓD WYBRAŃCÓW

Portal 'Życie" informował również o... OFICJALNA DECYZJA W SPRAWIE WYŻSZYCH RACHUNKÓW ZA PRĄD. PODWYŻKA DOTKNIE KLIENTÓW TYLKO JEDNEJ FIRMY