Uzyskanie prawa do wyższej emerytury oznacza, że rząd musi zwrócić seniorowi środki niewypłacone w poprzednich latach. W ten sposób emeryt może otrzymać jednorazowy zastrzyk gotówki w wysokości nawet 10 tys. zł!

Kto dostanie pieniądze

Na wyrównanie może liczyć niemal 76 tysięcy osób urodzonych w tym samym roczniku. Chodzi o Polaków urodzonych w 1953 roku, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę.

Już od kilku lat osoby z tego rocznika walczą o swoje pieniądze. W 2013 roku zmieniły się bowiem przepisy emerytalne. Ustanowiono, że jeśli ktoś po wcześniejszej emeryturze przejdzie już na powszechną, dostanie mniej.

W praktyce wygląda to tak, że gdy osoba urodzona w 1953 roku, która przeszła na wcześniejszą emeryturę, ukończy wiek emerytalny, otrzymuje niższe świadczenie. ZUS bowiem potrąca z jej emerytury wypłacone już kwoty.

Przepisy te zaskoczyły właśnie 1953 rocznik ubezpieczonych. W momencie przechodzenia na wcześniejszą emeryturę nie byli bowiem świadomi, że przez to ich emerytura powszechna zostanie uszczuplona.

Teraz PiS wpadł na nowy pomysł wyrównania krzywd emerytom z pechowego rocznika. Niemal 80 tysięcy osób ma dostać wyższe emerytury, a także wyrównania za poprzednie lata. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Projekt zakłada, że przeciętna miesięczna podwyżka emerytury wyniesie 197 zł miesięcznie. Z kolei kwota wyrównania może być obliczana na podstawie nawet 6 ostatnich lat. Dzięki temu niektórzy emeryci mogą otrzymać ponad 10 tys. zł.

Przypomnijmy, że w tej prawie Senat przygotował już swój projekt. Zakłada on, że z korzystnego przeliczenia świadczeń oraz wyrównania mogłyby skorzystać wyłącznie kobiety. Projekt ten zostanie przyjęty w przyszłym tygodniu. Teraz PiS chce jednak rozszerzyć świadczenia oferowane przez Senat.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... TRZYNASTKI BĘDĄ WYPŁACONE JESZCZE PRZED ŚWIĘTAMI. SĄ JEDNAK PEWNE KRUCZKI PRAWNE

Warto sobie przypomnieć... PODANO WYSOKOŚĆ EMERYTURY MINIMALNEJ! ILE DOSTANĄ SENIORZY W PRZYSZŁYM ROKU

Portal "Życie" informował również o... SPOSÓB NA EMERYTURĘ WYŻSZĄ O KILKASET ZŁOTYCH? TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!