Z wydanej właśnie decyzji Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że wzrost taryf za energię elektryczną dotknie wyłącznie klientów firmy Tauron. Zapłacą oni około 9 złotych więcej za każdy rachunek.

Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdził bowiem wniosków o podwyżki pozostałych spółek, czyli Energii, Enei oraz PGE. W związku z tym w styczniu 2020 roku firmy te będą musiały stosować wobec swoich klientów taryfy z 2018 roku.

Niestety ta decyzja nie oznacza, że w przyszłym roku podwyżka cen prądu nie dotknie klientów korzystających z usług tych firm. W ciągu roku Energa, Enea oraz PGE będą mogły bowiem zmienić swoje taryfy.

O decyzji Urzędu Regulacji Energetyki poinformował we wtorek prezes URE, Rafał Gawin. Mężczyzna wyjaśnił, że organ zatwierdził tylko jeden z kilku wniosków o podwyżkę cen energii elektrycznej.

Zatwierdzony został wniosek Tauronu. Tym samym rachunki klientów tej marki wzrosną o około 9 złotych miesięcznie. Od stycznia będą płacić 293 zł/MWh, podczas gdy w tej chwili było to 241,7 zł. Rafał Gawin podkreślił, że oznacza to wzrost ceny energii o około 20 proc.

Rafał Gawin ustosunkował się również do pozostałych wniosków, złożonych w Urzędzie Regulacji Energetyki przez marki PGE, Enea oraz Energa:

W przypadku pozostałych sprzedawców z urzędu (PGE, Enea, Energa) nie wydaliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, decyzji odmownej. Poinformowaliśmy przedsiębiorstwa o zakończeniu postępowań dowodowych. Przedsiębiorcy mają prawo przejrzeć dokumentację, przedstawić nowe dowody. Mogą skorygować swój wniosek taryfowy, przedstawić nowy.

Nie wiadomo jeszcze, o jakie podwyżki wnioskowały spółki, których wnioski nie zostały przyjęte. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podkreślił jednak, że firmy te mają prawo odwołania się od tej decyzji.

Niewykluczone, że ich kolejne wnioski będą porównywalne do podwyżek zaproponowanych przez Tauron. Mogą również okazać się znacznie wyższe.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... TO JUŻ W GRUDNIU. RACHUNKI ZA PRĄD PÓJDĄ OSTRO W GÓRĘ. CENY ENERGII BĘDĄ WYŻSZE, NIŻ ZAPOWIADANO

Warto sobie przypomnieć... JUŻ W PRZYSZŁYM ROKU PRĄD ZNACZNIE ZDROŻEJE. JAK PŁACIĆ MNIEJSZE RACHUNKI

Portal "Życie" informował również o... NIESPODZIEWANY POMYSŁ. POLACY PÓJDĄ NA EMERYTURĘ O 7 LAT SZYBCIEJ