Emerytury stażowe to jeden z pomysłów obecnego prezydenta, Andrzeja Dudy, na kolejną kampanię, która odbędzie się już w przyszłym roku. We wstępnym projekcie wspomina się, że przysługiwałyby one każdej kobiecie po przepracowaniu 35 lat oraz każdemu mężczyźnie po przepracowaniu 40 lat. Jak policzono, już w pierwszym roku obowiązywania projektu na emeryturę mogłoby przejść ok. 400 tys. osób.

Oznaczałoby to, że jeśli kobieta rozpoczęłaby pracę w wieku 18 lat, mogłaby przejść na emeryturę już w wieku 53 lat – dużo szybciej niż według reformy „67” oraz wcześniej niż obecnie. Według obecnie obowiązujących przepisów kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60, zaś mężczyźni – 65 lat.

- To kupowanie poparcia kosztem trwałości systemu emerytalnego i przyszłości młodych Polaków – zaznacza ekspert ds. ubezpieczeń społecznych, dr Łukasz Wacławik. - Zamiast naprawy systemu mamy kolejne przekupstwa polityczne. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to prowadzi do głodowych emerytur.

Jak podaje Onet, już teraz wiadomo, że w ciągu pięciu lat w ZUS będzie brakować ok. 300 mld zł na emerytury, zaś następne 20 mld zł rocznie będzie kosztowała wypłata 13. i 14. emerytury.

Koszt wprowadzenia projektu dotyczącego emerytur stażowych w życie

Kancelaria Prezydenta doskonale wie, że po wprowadzeniu emerytur stażowych będzie coraz więcej głodowych świadczeń. Jak się okazuje, z emerytur stażowych będą mogły skorzystać jedynie osoby, które mają stosunkowo wysokie zarobki, a zebrane przez nich środki umożliwią im wypłatę co najmniej 130% najniższej emerytury.

Na początku stycznia 2020 roku Kancelaria Prezydenta ma otrzymać od ZUS informacje o tym, jakie będą koszty wprowadzenia projektu w życie oraz ile osób skorzysta na zmianie prawa.

Przypomnij sobie o… WYCIEKŁA PRYWATNA ROZMOWA ANDRZEJA DUDY. PREZYDENT NIE WIEDZIAŁ, ŻE JEST NAGRYWANY

Jak informował portal Życie: PODCZAS ŚWIĄTECZNYCH PORZĄDKÓW KOBIETA ODKRYŁA TAJEMNICZY SCHOWEK W KREDENSIE. JEGO ZAWARTOŚĆ BYŁA ZASKAKUJĄCA, ZAWIADOMIŁA POLICJĘ

Portal Życie pisał również o… POMYSŁY NA PREZENT DLA NIEGO. CO KUPIĆ MĘŻCZYŹNIE NA ŚWIĘTA W 2019 ROKU