Dziś przypada Barbórka. 4 grudnia to Dzień Górnika, który obchodzi się nie tylko na Śląsku, ale także  winnych rejonach kraju. Dla Kościoła katolickiego jest to dzień św. Barbary.

Barbórka jest obchodzona w Polsce od 1354 r., zaś na koniec XV w. ukuto nazwę „Barbora”, która zapoczątkowała śląską Barbórkę. W Polsce jest ponad 180 tys. pracowników przemysłu wydobywczego, przy czym ponad 83 tys. pracowników kopalni węgla kamiennego.

Podczas Dnia Górnika przypomina się tych, którzy nieszczęśliwie zginęli podczas pracy. W tym roku są to 22 osoby.

Św. Barbara to patronka górników. Kobieta urodziła się w III wieku na terenie dzisiejszej Turcji, w ówczesnej Nikodemii. Została zamknięta w wieży przez ojca, który nie chciał dopuścić do niej adoratorów i uchronić córkę przed chrześcijaństwem. Jednak do młodej Barbary przychodzili nauczyciele, z których jeden był chrześcijańskim lekarzem. Barbara poznała religię i zdecydowała się na przyjęcie chrztu oraz poświęcenie życia Chrystusowi.

Ojciec Barbary, gdy dowiedział się o przyjęciu przez nią religii, znęcał się nad nią. Kobieta uciekła do lasu, gdzie ukryła się w grocie. Jeden z pasterzy zdradził miejsce jej pobytu, ojciec znalazł ją i przekazał władzom rzymskim. Nie chciała wyrzec się chrześcijaństwa, więc była torturowana, a później skazana na śmierć przez ścięcie mieczem. Mówi się, że wyrok wykonał jej ojciec w 306 roku.

Według legendy za życia Barbary w nocy odwiedził ją Chrystus, zaleczył jej rany i udzielił jej komunii świętej, zaś ojca po wykonaniu wyroku raził piorun. Mówi się także, że owce pasterza, który wydał Barbarę, stały się szarańczą.

Święta Barbara to nie tylko patronka górników. We Włoszech jest także opiekunką sił zbrojnych oraz strażaków. W Wenezueli jest to patronka wszystkich osób potrzebujących, a jej święto obchodzi się w wesoły sposób. Według ikonografii św. Barbara jest pokazywana głównie jako patronka dobrej śmierci.

Św. Barbara jest również opiekunką wszystkich osób, które w czasie pracy ryzykują własne życie – np. marynarzy czy saperów, a także murarzy, architektów, hutników, kamieniarzy, flisaków, kowali, strażników, ludwisarzy i więźniów. Dodatkowo jest także patronką rodzin i dobrej śmierci. Na Kaszubach 4 grudnia obchodzi się święto rybaków. Ze względu na legendę o porażeniu jej ojca przez piorun kiedyś proszono ją o pomoc podczas burzy.  

Barbórka jest stałym świętem, przypada na 4 grudnia. Poza górnikami jest to święto geologów i innych osób, których zawody są powiązane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Według górniczej tradycji o poranku 4 grudnia odbywa się msza, następnie przemarsz orkiestry górniczej i odśpiewanie hymnu.

Często organizuje się także m.in. bale, akademie, koncerty czy występy artystyczne. Wręcza się również odznaczenia dla zasłużonych górników. Często wydarzenia związane z Barbórką organizuje się już kilka dni wcześniej, np. tzw. karczmy piwne dla mężczyzn i combry babskie dla kobiet.

Przypomnij sobie o… PAPIEŻ FRANCISZEK PODDAŁ SIĘ TAJEMNICZEJ OPERACJI. MEDIA MIAŁY SIĘ O TYM NIE DOWIEDZIEĆ

Jak informował portal Życie: MATKA BOSKA OBJAWIŁA SIĘ W FATIMIE. CO NAPRAWDĘ WIEMY O „CZWARTYM WIZJONERZE”

Portal Życie pisał również o… 8 RODZAJÓW SNÓW, KTÓRE MOGĄ BUDZIĆ NIEPOKÓJ. CZY NASZA PODŚWIADOMOŚĆ CHCE NAM COŚ PRZEKAZAĆ