Jak podaje portal "Wirtualna Polska", felieton polskiego premiera Mateusza Morawieckiego odbił się potężnym echem w Moskwie. W tekście dla "Daily Telegraph" szef polskiego rządu wezwał do deputinizacji Rosji. Jedną z osób, które odniosły się do słów polskiego prezesa rady ministrów, jest rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

Ostra reakcja na słowa polskiego premiera

W felietonie dla brytyjskiej gazety, premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że "putinowska ideologia "ruskiego miru" jest (...) rakiem stanowicym śmiertelne zagrożenie dla całej Europy". Takie słowa szefa polskiego rządu nie spotkały się z ciepłym przyjęciem na Kremlu, czego można się było spodziewać.

Dmitrij Pieskow/YouTube @Sky News
Dmitrij Pieskow/YouTube @Sky News
Dmitrij Pieskow/YouTube @Sky News

Rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow stwierdził, że polscy politycy, a także "pod wieloma względami polskie społeczeństwo" żywi wobec Rosjan nienawiść. Jej kwintesencją, zdaniem Pieskowa, mają być słowa Morawieckiego. Dodał, że ta wypowiedź jest "skandaliczna, ostra i nie do przyjęcia".

Do felietonu Mateusza Morawieckiego odniosła się także przewodnicząca rosyjskiej Dumy Irina Jarowa. Nazwała ona wypowiedź szefa polskiego rządu "faszystowską" i zarzuciła mu zbeszczeszczenie pamięci Polaków, którzy zostali uratowani przez żołnierzy radzieckich, a także tych, którzy zginęli w rąk nazistowskich Niemiec, czy banderowców.

Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: youtube.com
Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: youtube.com
Premier Mateusz Morawiecki. Źródło: youtube.com

Jarowa nie tylko Polaków nazywa rusofobami. Zarzut ten formułuje wobec krajów Zachodu, które stanowczo sprzeciwiają się rosyjskiej agresji na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina.

Co sądzicie o reakcji rosyjskich polityków na słowa polskiego premiera?

To też może cię zainteresować: Władimir Putin stawia Ukrainie twarde warunki. Kwestia negocjacji jest coraz bardziej skomplikowana. Odpowiedź prezydenta Zełenskiego jest jasna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Popularność Katarzyny Cichopek i Macieja Kurzajewskiego nieustannie rośnie. Telewizja Polska postanowiła to wykorzystać

O tym się mówi: Ukraińscy rolnicy nie przestają zaskakiwać. Udało im się przejąć wyrzutnię rakiet termobarycznych. Media na całym świecie obiegło nagranie