Susza na terenach rolniczych plus epidemia koronawirusa – oto przepis na wybuchową mieszankę na rynku rolno-spożywczym, której efekty widzimy w postaci niezwykle wysokich cen warzyw i owoców na bazarach, targach i w sklepach.

Ponieważ dietetycy zalecają spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, a dodatkowo mamy sezon na krajowe płody rolne to chcemy urozmaicić nasze posiłki i wykorzystać pyszne i pachnące warzywa i owoce. Jednak, jak to zrobić, gdy ich ceny nas przerażają? Jest kilka prostych sposobów na oszczędności!

Wyjątkowa drożyzna na targach i bazarach! Jak zaoszczędzić, kupując w tym roku warzywa i owoce?

Portal kuchnia.wp.pl radzi, jak nie zostawić w warzywniaku pół pensji, a jednocześnie móc cieszyć się pysznymi i aromatycznymi warzywami i owocami w sezonie. Najpierw – zakupy. Przede wszystkim, trzymajmy się wcześniej przygotowanej listy sprawunków, nie kupujmy „oczami”, zastanawiajmy się, czy dany produkt zjemy od razu, czy też jego kupno możemy odłożyć na 2-3 dni.

Nie idźmy na zakupy głodni – wtedy myślimy „pustym żołądkiem” i w koszyku ląduje zazwyczaj więcej niż chcemy i jesteśmy w stanie zjeść. To spowoduje, że nie będziemy marnować jedzenia i wyrzucać zepsutych warzyw i owoców. Warto również planować posiłki na kilka dni do przodu!

fot. Pixabay

Eko nie zawsze ekologiczne, a spustoszy portfel!

Szczególnie w sklepach i dyskontach znajdziemy bez problemy stoiska z żywnością, szczególnie warzywami i owocami eko. Okazuje się, że choć droższe o kilka, a nawet kilkanaście złotych na sztuce czy kilogram warzywa i owoce eko nie zawsze trzymają normy żywności ekologicznej.

Jeśli koniecznie chcemy kupować warzywa i owoce z ekoupraw to warto popytać na bazarach i targach lub znajomych. Tu ceny będą niższe.

Owoce i warzywa kupujemy w sezonie

Dlaczego? Bo wtedy przypada okres ich naturalnego wzrostu i trafiają do sprzedaży prosto z pola. Nie są sztucznie nawadniane czy „karmione” sztucznymi nawozami, by urosnąć w szklarni. Warzywa i owoce trzeba w chwili, gdy jest szczyt ich wzrostu i sprzedaży.

Czyli kiedy? Truskawki i szparagi w czerwcu, ogórki, pomidory czy cukinia w lipcu i sierpniu, a jabłka, śliwki i gruszki wczesną jesienią!

Istotne jest również przechowywanie – na warzywa korzeniowe możemy przygotować skrzynkę z piaskiem, jeśli mamy taką możliwość. Owoce i pomidory powinny być trzymane w temperaturze pokojowej w misach drewnianych czy wiklinowych.

Zioła możemy uprawiać sami na balkonie czy w doniczkach na kuchennym parapecie. W ten sposób zaoszczędzimy bez problemu!

fot. Pixabay

Przypomnij sobie o… MATKA ROBERTA BIEDRONIA W ZASKAKUJĄCYCH SŁOWACH O KINDZE DUDZIE. CZY PONIESIE KONSEKWENCJE?

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: RYNEK PRACY MA POWAŻNE PROBLEMY. KOGO SZUKAJĄ NAJBARDZIEJ I CO TO OZNACZA DLA SZUKAJĄCYCH PRACY

Portal Życie pisał również o… BYŁ WIELKĄ GWIAZDĄ "IDOLA" I NAGLE ZNIKNĄŁ. JAK TERAZ ŻYJE SZYMON WYDRA