Jak donosi "Pikio", wielu Polaków może utracić prawo jazdy, gdy nadejdzie pierwszy lipca, a wraz z nim nowe przepisy ruchu drogowego. Nasze nawyki i "ciężka noga" mogą nas drogo kosztować.

Rząd wprowadza duże zmiany w kodeksie drogowym

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, to następstwo, którego jesteśmy świadomi, podejmując tyzyko. Jest to przepis, który z założenia znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drogach w obszarze zabudowanym, jednak pusta, prosta droga kusi wielu kierowców. Rząd postanowił zaostrzyć przepisy ruchu drogowego, aby ukrócić przekraczanie prędkości w ogóle - nie tylko w obszarze zabudowanym.

Zmiana w limitach prędkości

YT

Aktualnie w Polsce na obszarze zabudowanym niedozwolone jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 5:00-22:00, 60 km/h w godzinach 23:00-5:00. Zmiany w kodeksie mówią, że w godzinach nocnych również obowiązywać będzie mniejsza prędkość jazdy w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Szybciej będzie można stracić uprawnienia do kierowania

YT

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej, niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, obecnie skutkować może administracyjną decyzją o zatrzymaniu prawa jazdy. Po wprowadzeniu nowych przepisów w kodeksie rucho drogowego, starosta będzie mógł wydać taką decyzję, również w przypadku obszaru niezabudowanego.

Nowe obowiązki kierowców względem pieszych

YT

Projekt zmian w ruchu drogowym zobowiązuje do zwiększenia ostrożności zarówno kierowców, jak i pieszych. Zapis ten brzmi następująco:

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Wejście ustawy w życie przewidziane jest na 1 lipca. Co myślisz o nowych przepisach?

O tym pisaliśmy: Tomasz Kammel pozbywa się samochodu. Nie byłoby w tym nic fascynującego, gdyby nie jego cena

Zerknij tutaj: Zdumiewające wyznanie żony Macieja Stuhra. Czy jego wybranka zabroni mu wypowiadać się publicznie