Cykada wieloletnia naturalnie występuje na terenie środkowej i wschodniej Ameryki Północnej. Ten gatunek jest mniejszy niż pozostałe gatunki cykad. Mają one bardzo szeroko rozstawione oczy i charakterystyczne paski na spodzie odwłoka, które są koloru pomarańczowego lub żółtego.

Niespotykane zjawisko

Jak donosi portal O2.pl obecnie na terenie kilku amerykańskich stanów takich jak Północna Karolina i Wirginia oraz Wirginia Zachodnia trwa wylęg tych owadów. W tym roku przybrał on jednak niesamowitą skalę.

Specjaliści twierdzą, że na 40. arach przebywa obecnie aż 1.5 miliona cykad! To niewyobrażalne liczby. Amerykanie twierdzą, że tak dużej liczby owadów nie było na tych terenach od siedemnastu lat!

Na szczęście cykady wieloletnie w żaden sposób nie zagrażają człowiekowi. Nie żądlą, nie przenoszą chorób i nie są agresywne. Problem tkwi jednak gdzie indziej.

Ze względu na swój cykl rozrodczy owady te mogą powodować zmniejszenie plonów winogron i drzew owocowych. Co więcej cykady mogą także niszczyć ozdobne krzewy i drzewa.

Cykada wieloletnia / windhorseblog.wordpress.com/

Co jest przyczyną tak dużej liczby owadów?

Jak się okazuje cykl życia cykady wieloletniej trwa właśnie 17 lat! To dlatego w tym roku obserwujemy tak duże ich liczby na terenie Stanów Zjednoczonych.

Tak długi cykl życia cykady to świetna strategia na przetrwanie gatunku. Mimo, że w środowisku obecnych jest wiele drapieżników, które polują na cykady, to przy tak ogromnej liczbie osobników gatunek i tak przetrwa.

Obecnie nadzór nad ilością i miejscami wylęgu cykad wieloletnich jest bardzo utrudniony ze względu na ograniczenia w podróżowaniu spowodowane koronawirusem. Podczas poprzednich wylęgów specjaliści na bieżąco monitorowali zasięg owadów. Obecnie o miejscach przebywania cykad informują ekspertów mieszkańcy.

Cykada wieloletnia / bhg.com/

Przypomnij sobie o… GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: CZY MOŻEMY JUŻ KUPIĆ POLSKIE TRUSKAWKI? OKAZUJE SIĘ, ŻE ŁATWO MOŻEMY SIĘ NABRAĆ. ROLNICY APELUJĄ O ROZWAGĘ

Portal Życie pisał również o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE