Papież Franciszek znany jest ze swoich kontrowersyjnych decyzji. Odkąd 13 marca 2013 roku zastąpił na tronie Piotrowym Benedykta XVI, wprowadził wiele zmian w całym Kościele.

Jorge Mario Bergoglio wywołał szok zaledwie kilka godzin po mianowaniu na Suwerena Państwa Watykańskiego. Mężczyzna zrezygnował bowiem z tradycyjnego, bogato zdobionego stroju papieskiego.

Choć nowe zwyczaje i kontrowersyjne działania papieża Franciszka często spotykały się z dezaprobatą innych duchownych, szybko stał się jednym z najbardziej uwielbianych papieży w całej historii.

Niedawno sympatia wiernych do Ojca Świętego została jednak wystawiona na próbę. W ostatnim dniu 2019 roku papież Franciszek rozgniewał się na wierną, po czym uderzył ją w dłoń na oczach setek kamer.

31 grudnia 2019 roku papież Franciszek odprawił nieszpory w bazylice watykańskiej, a następnie udał się na plac Świętego Piotra. Duchowny błogosławił mijanych po drodze ludzi i ściskał wyciągnięte ku niemu ręce.

W pewnej chwili papież skręcił i zaczął się oddalać od wiernych. Wówczas jedna ze stojących za barierkami kobiet chwyciła go za rękę i mocno przyciągnęła do siebie.

Szarpnięcie najwyraźniej zabolało Franciszka, ponieważ rozzłoszczony papież wyrwał się z uścisku kobiety i bez namysłu uderzył ją w dłoń.

Choć kobieta postąpiła niewłaściwie i sprawiła ból duchownemu, ten z pewnością nie powinien był podnieść na nią ręki. Papież już następnego dnia przeprosił za swoje zachowanie, jednak pewien niesmak po tym wydarzeniu pozostał.

Teraz papież Franciszek wywołał kolejne kontrowersje. Chodzi o rewolucyjną decyzję, którą właśnie podjął Ojciec Święty. To prawdziwy precedens w historii całego Watykanu.

Papież postanowił zaoferować kobiecie wysokie stanowisko w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Przypomnijmy, że dotychczas kierownicze stanowiska były zarezerwowane wyłącznie dla kapłanów, biskupów oraz kardynałów.

Teraz Franciszek podjął decyzję o tym, by zaszczytne stanowisko objęła 67-letnia Francesca Di Giovanni, świecka prawniczka. Kobieta otrzymała posadę wiceszefowej watykańskiej dyplomacji.

Choć 67-letnia Włoszka już od 27 lat pracuje w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, dotąd nie miała szans na objęcie tak wysokiego stanowiska. Kobieta zajmowała się m.in. sprawami uchodźców oraz imigrantów, a także prawem międzynarodowym i własnością intelektualną.

Teraz Francesca Di Giovanni zajmie się koordynacją stosunków panujących między Watykanem a Organizacją Narodów Zjednoczonych, a także relacjami Stolicy Apostolskiej z innymi organizacjami rządowymi. W jej obowiązkach będzie leżało m.in. zawieranie międzynarodowych traktatów w imieniu Watykanu.

Francesca Di Giovanni wyraziła przekonanie, że tym gestem papież Franciszek pragnął okazać szacunek i wsparcie wszystkim kobietom. Włoszka zwróciła uwagę, że duchowny wielokrotnie już podkreślał naturalne predyspozycje kobiet do mediacji.

Na portalu "Życie" dowiesz się również o... NOWE ŚWIĘTO PAŃSTWOWE W POLSCE, TO JUŻ W LUTYM. CZY BĘDZIEMY MIELI WTEDY DZIEŃ WOLNY

Warto sobie przypomnieć... PAPIEŻ POCAŁOWAŁ ZAKONNICĘ NA OCZACH WSZYSTKICH. „NIE UGRYŹ MNIE”

Portal "Życie" informował także... PAPIEŻ FRANCISZEK ODNIÓSŁ SIĘ DO ROZWODNIKÓW. "NIE MA INNEGO CELU OPRÓCZ WSPIERANIA ICH SŁUSZNEGO I UPRAGNIONEGO SZCZĘŚCIA"