Papież Franciszek jest duchownym, który nie boi się dyskusji na kontrowersyjne tematy. Często dotyka spraw, od których Kościół wolałby odwrócić wzrok. Papież jednak nie milczy w kwestiach budzących skrajne emocje.

Wręcz przeciwnie, mówi głośno o tym, co powoduje niejasności. Tłumaczy, jak rzeczywiście powinna wyglądać miłość bliźniego przekładająca się na czyny, a nie będąca jedynie pustymi słowami.

Tym razem również papież Franciszek odniósł się do kwestii, która wywołuje wśród duchownych wielkie emocje. Mianowicie, wypowiedział się na temat rozwodów. I choć wedle nauk Kościoła, takie zachowanie jest potępiane, okazuje się, że bywają wyjątki.

Kosciół jasno podkreśla nierozerwalność małżeństwa:

"Małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci".

Zdarzają się jednak przypadki par, kiedy to Kościół może udzielić małżonkom rozwodu. Cały proces jest wówczas bardzo czasochłonny i wymaga uzyskania wielu istotnych dokumentów. Papież Franciszek zdecydował się więc wesprzeć słowem tych, którzy są już po rozwodzie bądź też rozstanie mają przed sobą. 

Papież Franciszek przyznał, że Kościół zawsze będzie wspierał tych, którzy cierpią. Rozwód jest cierpieniem z miłości, więc wedle tej definicji także wymaga odpowiedniego wsparcia. 

"Trzeba dogłębnie poznać życie osób, które cierpią i pragną spokoju oraz osobistego szczęścia wobec tych krwawiących ran Kościół nigdy nie może przejść obok, odwracając głowę w drugą stronę. Dlatego, kiedy Kościół spotyka się z rzeczywistością zranionych par, przede wszystkim płacze i cierpi z nimi. Zbliża się do nich z olejem pocieszenia, by złagodzić ból i leczyć, chce wziąć na siebie ból."

Duchowny odniósł się również do samej procedury rozwodowej. Papież stwierdził, że jest zbyt skomplikowana i stronnicza.

"Kościół nigdy nie jest obcy ani z ludzkiego, ani z duchowego punktu widzenia wobec cierpiących. Nie może zachować chłodu wobec tych smutnych i pełnych cierpienia historii życia. Również w swych procedurach kanonicznych i prawnych Kościół dąży zawsze i tylko do dobra osób zranionych, szuka prawdy ich miłości. Nie ma innego celu oprócz wspierania ich słusznego i upragnionego szczęścia."

Te słowa to nie pierwszy dowód na to, iż papież Franciszek nigdy nie odwraca się od człowieka. Dla niego, miłość do bliźniego i akceptowanie go, bez względu na to kim jest, to niepodważalne wartości. Stąd też zdjęcia papieża z chorymi, bezdomnymi i nieszczęśliwymi ludźmi nie należą do rzadkości. 

Warto sobie przypomnieć...PAPIEŻ FRANCISZEK PODDAŁ SIĘ TAJEMNICZEJ OPERACJI. MEDIA MIAŁY SIĘ O TYM NIE DOWIEDZIEĆ

Portal "Życie" informował: NIEZWYKŁY GEST GWIAZDORA HOLLYWOOD. WYSTAWIŁ NA AUKCJĘ SYRENKĘ, ZEBY POMÓC POLSKIM DZIECIOM

Pisał również...NOWE ZASADY DOTYCZĄCE ŚLUBÓW. KSIĄDZ MOŻE ODMÓWIĆ UDZIELENIA SAKRAMENTU. NA JAKIEJ PODSTAWIE