W ostatni czwartek miała miejsce konferencja, podczas której przedstawiono decyzję na temat nadchodzących obostrzeń. Ogromne wzburzenie wśród Polaków wywołała nie tylko wiadomość o narodowej kwarantannie, ale przede wszystkim zamiar wprowadzenia godziny policyjnej w noc sylwestrową. Jak się okazuje, ów temat wzbudza mnóstwo kontrowersji również na innych płaszczyznach - w tym tej dotyczącej kościołów.

Czy kościoły w święta zostaną zamknięte?

Decyzja rządu wywołała duże poruszenie również wśród osób, które kiedyś do owego rządu należały. Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia, wypowiedział się na temat zakazu przemieszczania się w Sylwestra przy jednoczesnym otwarciu kościołów w czasie świąt. Takie działanie uznał za w pełni nielogiczne oraz nieodpowiedzialne, w dodatku mogące doprowadzić do zwiększenia liczby zakażeń wśród najstarszych członków społeczeństwa.

Do takiego stanowiska postanowił odnieść się doradca premiera, prof. Andrzej Horban. Uznał on, iż... zupełnie nie ma potrzeby wprowadzenia zakazu pasterek w Wigilię. Profesor jest zdania, iż taki krok mógłby być konieczny dopiero wtedy, kiedy miałoby się pewność, że ludzie w kościołach nie będą zachowywać określonego dystansu społecznego. Pokłada on jednak wiarę w seniorach i ich odpowiedzialnym zachowaniu.

Horban jednocześnie podkreślił fakt tego, jak istotne w obecnej sytuacji będą szczepienia. Według sondaży, aż 50 procent Polaków nie ma zamiaru przyjąć szczepionki, co według doradcy premiera jest niedopuszczalne. Horban jest zdania, iż takie szczepienie - zwłaszcza wykonane u osób powyżej 60. roku życia - może uratować wiele żyć. W związku z tym każda osoba oraz instytucja, od kościoła po straż pożarną, powinna zachęcać do przyjmowania szczepionek.

Jak w święta będą wyglądać statystyki dotyczące zakażeń? Czy wizja Horbana się spełni, a seniorzy rzeczywiście odpowiedzialnie podejdą do pasterek? Czy może jednak to opozycja okaże się mieć rację?

Zobacz także: Małgorzata Kożuchowska rozczarowana perspektywą tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia? Jej słowa nie pozostawiają złudzeń

Może cię zainteresować: Agnieszka Woźniak - Starak wspomina chwile spędzone z mężem. Nie boi się poruszać trudnych tematów. “Jestem silniejsza niż sądziłam”

Pisaliśmy również o: Agnieszka Chylińska szczerze o swoich dzieciach oraz napisanych powieściach. Dlaczego nie pisze książek dla dorosłych. Odpowiedź zaskakuje