Jadwigę Barańską znamy przede wszystkim z niezapomnianej roli Barbary Niechcic z filmu „Noce i dnie”. Jak dalej potoczyła się kariera aktorki i co spowodowało, że zniknęła z ekranów?

Jak zaczynała gwiazda?

Jak podaje portal VIVA, Jadwiga Barańska od samego początku wiedziała, że swoje życie chce połączyć z aktorstwem. Pierwszą próbę dostania się do łódzkiej PWSFTiT podjęła w wieku 17 lat. Niestety próba ta zakończyła się niepowodzeniem.

Jak się okazuje, jednym z członków komisji, który odrzucił kandydaturę Jadwigi Barańskiej był Jerzy Antczak. Mężczyzna uznał, że kobieta nie spełni się w roli aktorki, bowiem nie jest utalentowana, a także jest brzydka i chuda. Co ciekawe, później Jerzy Antczak został mężem Jadwigi Barańskiej.

Po odrzuceniu kandydatury w PWSFTiT w Łodzi, Jadwiga Barańska nie dała za wygraną i postanowiła spróbować sił w stolicy, jednak tam również nie została przyjęta. Jednak rok później osiągnęła to, co zamierzała.

- Mnie mój mąż nie chciał przyjąć do szkoły. Był asystentem, a ja byłam strasznie chuda i drobniutka. Powiedział, że ktoś taki w żadnym wypadku nie może być aktorką. Pojechałam zdawać do Warszawy, tam też mnie nie przyjęli, ale nie wiadomo, dlaczego wybiegł za mną Aleksander Bardini i powiedział, żebym na pewno zdawała za rok. I zdałam. To był bardzo mądry człowiek – wyjawiła aktorka w rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia.

Niedługo po dostaniu się do szkoły, Jadwiga Barańska związała się właśnie z Jerzym Antczakiem. Małżeństwo zamieszkało u mamy aktorki, a ich kariera nieustannie się rozwijała. Jadwiga Barańska stawiała pierwsze kroki w Teatrze Klasycznym, a następnie została zatrudniona w Teatrze Telewizji i Teatrze polskim w Warszawie.

Źródło: akademiapolskiegofilmu.pl

Kariera aktorki mogła rozwinąć się zupełnie inaczej?

Nie ulega jednak wątpliwości, że największą sławę przyniosła kobiecie rola Barbary Niechcic w filmie na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej – „Noce i dnie”. Film został bowiem nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Reżyserem filmu był oczywiście mąż Jadwigi – Jerzy Antczak.

- Barańska towarzyszyła mi w poczynaniach scenopisarskich od samego początku. Pierwszy szkic do "Noce i dnie" został przez nią zdruzgotany. Ona ma fenomenalne wyczucie dramaturgii i czasu. Ze zdania, które składa się z 15 słów, potrafi wyrzucić wszystko i zostawić to jedno słowo. Na tym polega pisanie scenariusza, wystarczy go edytować i wycisnąć z niego dramaturgię – wyznał mężczyzna podczas wywiadu dla Polskiego Radia.

W 1979 roku Jerzy Antczak wraz z synem wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Jadwiga Barańska, mimo rozwijającej się w Polsce kariery, postanowiła, że dołączy do swojej rodziny.

- Poczułam, że mam dług do spłacenia wobec bliskich. Wcześniej to oni robili wszystko, bym nie schodziła ze sceny. Dwa lata nie było mnie w domu, bo kręciłam serial. Nagle zrozumiałam, że to nie granie jest najważniejsze, ale rodzina – wyznała aktorka cytowana przez portal Pomponik.

Po wielu latach aktorka zagrała w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” wyreżyserowanym przez jej męża. Dodatkowo dostała także rolę w „Damie kameliowej”. W 2013 roku aktorka obchodziła 55 – lecie pracy.

Jadwiga Barańska oraz Jerzy Antczak nadal, mimo upływu lat, tworzą niesamowicie szczęśliwy związek. Oboje są przekonani, że bez wzajemnego wsparcia nie osiągnęliby tak ogromnych sukcesów.

- Odkąd ją spotkałem, wszystko, czego się tknąłem, zawsze się udawało. Jadzia jest do bólu sprawiedliwa. I lepiej zna się na ludziach niż ja. Ona mnie uzupełniała, ale nigdy nie narzucała swojego zdania. Jest uporządkowana. Zbiera papierki z ulicy, poprawia mnie, kiedy powiem coś niegramatycznie – wyznał Jerzy Antczak w jednym z wywiadów.

Źródło: bumerangmedia.com

Jak informował portal "Życie ": JAK NAJMŁODSI RADZĄ SOBIE Z ZAKAŻENIAMI KORONAWIRUSEM? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ LEKARZ. CZY RODZICE MAJĄ PODSTAWY DO OBAW O SWOJE POCIECHY

Przypomnij sobie: BOHATER PROGRAMU "CHŁOPAKI DO WZIĘCIA" ZMAGA SIĘ Z POWAŻNYM PROBLEMEM. WIDZOWIE NIE SPODZIEWALI SIĘ TAKICH INFORMACJI

Portal "Życie " pisał również: DUŻA GRUPA POLAKÓW OD CZWARTKU BĘDZIE MOGŁA STARAĆ SIĘ O WYŻSZE ŚWIADCZENIA. JAK OTRZYMAĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? TRZEBA SPEŁNIAĆ JEDEN WARUNEK