Pandemia koronawirusa w naszym kraju przybiera na sile. Doskonale wiemy, że osobami najbardziej narażonymi na ciężki przebieg choroby wywołanej nowym wirusem są osoby starsze oraz osoby, które chorują na choroby przewlekłe.

Jak natomiast zakażenie przebiega u dzieci?

Jak informuje portal Pikio, głos na temat przebiegu zakażeń koronawirusem wśród najmłodszych członków społeczeństwa zabrał kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – profesor Leszek Szenborn. Specjalista wytłumaczył, czy rodzice powinni obawiać się o zdrowie swoich pociech, podczas trwającej pandemii.

- W 11 ośrodkach klinicznych w całej Polsce od 1 marca 2020 roku do końca września zgłoszono 560 hospitalizowanych przypadków COVID-19 u dzieci, które zostały potwierdzone dodatnim wynikiem badania PCR w kierunku SARS-CoV-2. My pediatrzy mamy dużo pracy w tych ośrodkach, bo przyjmujemy też pacjentów wymagających natychmiastowej diagnostyki i leczenia, a podejrzanych o zakażenie, dzieci z innymi chorobami i mające wynik dodatni. Na pewno jednak większość dzieci do 15 lat przechodzi zakażenie bezobjawowo – wyjaśnił lekarz w wywiadzie.

Czy rodzice powinni bać się o najmłodszych?

Okazuje się, że wyjaśnienia specjalisty z dziedziny pediatrii pokrywają się z wynikami, jakie przedstawiają inni europejscy lekarze.

- Dzieci zakażone i hospitalizowane najczęściej nie mają ciężkich objawów choroby. O wiele rzadziej niż dorośli mają zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. Takie przypadki były nieliczne w skali kraju. Większość dzieci zakaża się od dorosłych w domostwach i najczęściej ma objawy związane z wysoką gorączką oraz wymaga ustalenia właściwej przyczyny złego stanu i wdrożenia leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Bardzo się staramy, aby jak najwięcej dzieci mogło szybko wrócić do domu i tam być poddana dziesięciodniowej izolacji – tłumaczył profesor Leszek Szenborn.

Okazuje się jednak, że mimo iż u większości dzieci koronawirus ma łagodny przebieg, to nie powinno się lekceważyć samego zakażenia. Niestety, również w naszym kraju, u kilkudziesięciu małych pacjentów zaobserwowano wielonarządowe zapalenie, które najprawdopodobniej spowodowane było zakażeniem koronawirusem. Na ten moment jednak, powiązanie to nie jest potwierdzone.

Jak informował portal "Życie ": DO INTERNETU TRAFIŁO ZDUMIEWAJĄCE NAGRANIE Z POLICYJNEJ INTERWENCJI. POLICJANCI CHCIELI DAĆ MANDAT ZA BRAK MASECZKI, CO STAŁO SIĘ PÓŹNIEJ ZDUMIEWA

Przypomnij sobie: POLACY NIE BĘDĄ ZADOWOLENI, POJAWIŁY SIĘ NOWE STAWKI ZA WYWÓZ ŚMIECI. SZCZEGÓLNIE DOTKLIWA PODWYŻKA DLA WIELODZIETNYCH RODZIN, POTĘŻNE SUMY

Portal "Życie " pisał również: DUŻA GRUPA POLAKÓW OD CZWARTKU BĘDZIE MOGŁA STARAĆ SIĘ O WYŻSZE ŚWIADCZENIA. JAK OTRZYMAĆ DODATKOWE PIENIĄDZE? TRZEBA SPEŁNIAĆ JEDEN WARUNEK