Zazwyczaj w miastach i gminach odbiorem, wywozem i utylizacją odpadów zajmują się specjalistyczne firmy, wybierane drogą przetargu przez samorządy i władze miast.

Okazuje się jednak, że jest nowy projekt cennika wywozu odpadów, który mocno uderzy po kieszeni niemal wszystkich Polaków, a szczególnie dotkliwy będzie dla wielodzietnych rodzin. Stawki za wywóz śmieci poszybują w górę, to spory problem dla domowych budżetów.

Okazuje się, że opłaty za wywóz śmieci dla mieszkańców, szczególnie dużych polskich miast to nie lada obciążenie dla portfela. Po podwyżkach w trudnym położeniu znajdą się wielodzietne rodziny. Trzeba przygotować się na niekorzystne zmiany, sytuacja nie będzie dobra.

Nowy cennik za wywóz odpadów. Będą duże podwyżki, mocno odczują to rodziny wielodzietne

Opłaty za wywóz odpadów to potężna zagwozdka dla samorządów, które starają się równoważyć wysokość stawek dla odbiór, wywóz i segregację śmieci, tak aby było to efektywne i sprawiedliwe, jednak bywa to naprawdę trudne.

Co ciekawe, zmiany w tej materii zamierza poczynić stolica Polski. Warszawa zainspirowała się rozwiązaniami z innych miast i zamierza uzależnić stawki za wywóz śmieci od zużycia wody.

Warszawiacy od marca tego roku płacą 65 złotych miesięcznie za wywóz śmieci z mieszkania i 94 złote za wywóz odpadów z domów jednorodzinnych. Jednak to ma się zmienić, gdyż godnie z projektem uchwały, która trafi pod głosowanie radnych w czwartek 15 października.

Według zapisów mieszkańcy stolicy mieliby płacić 12,73 złotych od każdego zużytego metra sześciennego wody. Osoby samotne zapłacą jeszcze mniej. Jednak w przypadku gospodarstw domowych powyżej trzech osób trzeba będzie liczyć się z opłatami z wysokości nawet 150 złotych. Nowe prawo miałoby wejść 1 grudnia tego roku.

„To najbardziej sprawiedliwy system poboru opłat za wywóz śmieci. Opłata zależy od tego, ile sami mieszkańcy zużyją wody. Dzisiejsze stawki są sztywne. Nie ma znaczenia, ile dana rodzina produkuje śmieci. Samo Ministerstwo Klimatu rekomendowało system poboru opłat za odpady w powiązaniu ze wskazaniami wodomierza. Masowo przechodzą na ten system podwarszawskie gminy. Wprowadzono go między innymi w Markach, Brwinowie, Lesznowoli czy Radzyminie” – przekonuje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, cytowany przez Pikio.

Jak informował portal "Życie ": NIETYPOWY APEL PAPIEŻA FRANCISZKA. NIKT NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAKICH SŁÓW. GŁOWA KOŚCIOŁA PORUSZYŁA NIEZWYKLE WAŻNY TEMAT DLA WSZYSTKICH LUDZI NA ŚWIECIE

Przypomnij sobie: ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZAPOWIADA OGROMNE ZMIANY W SYSTEMIE ODPROWADZANIA SKŁADEK. PROJEKT WJEDZIE W ŻYCIE W NAJBLIŻSZYCH TRZECH LATACH

Portal "Życie " pisał również: PROGNOZA POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI NIE NAPAWA OPTYMIZMEM. W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH SPADNIE ŚNIEG. POLACY ZACZYNAJĄ OBAWIAĆ SIĘ NADEJŚCIA SROGIEJ ZIMY