Jak przekazały media, odszedł od nas Henryk Ignacy Boukołowski. Mężczyzna był nie tylko aktorem, ale także reżyserem. Co więcej, Henryk Boukołowski założył Teatr Adekwatny.

Twórczość artysty na długo pozostanie w pamięci

Niestety, wybitny artysta odszedł z tego świata 4 października, mając 83 lata. Jego twórczość na długo pozostanie w pamięci Polaków.

Aktor przyszedł na świat w Białymstoku, dokładnie 11 stycznia 1937 roku. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zaraz po jej ukończeniu rozpoczął pracę między innymi w Teatrze Ateneum, a następnie w Teatrze Polskim.

Wraz z Magdą Teresą Wójcik powołał do życia Teatr Adekwatny, który rozpoczął swoją działalność w 1964 roku w Cieszynie. W 1965 roku teatr ten został przeniesiony do Warszawy, a od 1995 roku jest on stowarzyszeniem.

Źródło: fototeka.fn.org.pl

Ogromna strata dla Polski

Henryka Boukołowskiego znamy z takich filmów jak „Skarga”, „Wrota Europy” i „Nikt nie woła”. Aktor zagrał także w początkowych odcinkach popularnego serialu „M jak miłość”.

Artysta wyreżyserował takie spektakle jak „Pan Tadeusz”, „Antygona”, „Makbet”, „Dżuma”. Za swój wkład w polską kulturę został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

O śmierci Henryka Boukołowskiego poinformował media opiekun prawny artysty – Tomasz Wójcik. Informacja pojawiła się także na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

- Nie żyje Henryk Boukołowski - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, reżyser i współzałożyciel Teatru Adekwatnego, absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był aktorem stołecznych teatrów: Ateneum i Polskiego. Wraz z Magdą Teresą Wójcik założył w Cieszynie w 1964 roku Teatr Adekwatny, który po latach znalazł swoje miejsce na Starym Mieście w Warszawie. Współpracował ze Sceną Polską w Czeskim Cieszynie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej i Bagatela w Krakowie - możemy przeczytać we wpisie.

Nie żyje Henryk Boukołowski - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, reżyser i współzałożyciel Teatru Adekwatnego,...

Posted by Związek Artystów Scen Polskich on Monday, October 5, 2020

Jak informował portal "Życie": DANIEL MARTYNIUK POKAZUJE SWOJE PRAWDZIWE OBLICZE. MĘŻCZYZNA NIE MA SKRUPUŁÓW W STOSUNKU DO SWOJEJ BYŁEJ ŻONY

Przypomnij sobie: GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PRZESTRZEGA POLAKÓW! JEDEN Z PRODUKTÓW ZOSTAŁ WYCOFANY ZE SPRZEDAŻY. SPRAWA JEST BARDZO WAŻNA

Portal "Życie" pisał również: BYŁA ŻONA PIOTRA ŻYŁY MOCNO SKRYTYKOWAŁA OBECNY ZWIĄZEK SKOCZKA. "ZAZDROSNA MOGŁABYM BYĆ O MONICĘ BELLUCCI..."