Jak informuje portal Wirtualna Polska, strażacy niejednokrotnie dostają wezwania do pożarów, które mają miejsca na balkonie i są wywołane przez grillowanie na balkonach.

Niebezpieczna sytuacja w Warszawie

Ostatnio taka sytuacja miała miejsce na jednym z osiedli na warszawskiej Pradze. Miłośnicy grillowania rozpalili grill na balkonie, a po skończeniu uczty udali się na spacer. Wtedy to wiatr przewrócił grill, który nie był ugaszony do końca. Żarzące się węgle spowodowały zapalenie się bambusowej maty. Przestraszeni sąsiedzi wezwali straż pożarną, która ugasiła pożar. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy którzy rozpalali grilla nie otrzymali mandatu, bowiem na miejsce nie wezwano ani policji, ani też karetek.

– W ubiegłym roku zostaliśmy wezwani do pożaru w 4-piętrowym budynku. Zaczęło się od grilla na ostatnim piętrze. Szybko zajęły się drewniane wsporniki na poddaszu. Ogień zajął dach. Gaszenie wymagało wycięcia kawałka dachu, zalane zostały mieszkania sąsiadów. O mieszkaniu sprawcy już nie wspominam – wyjawił w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prasowy mazowieckiej komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej - mł. bryg. Karol Kierzkowski.

- W polskim prawie nie ma przepisów, które jednoznacznie zabraniają rozpalania grilla na balkonach czy podwórkach. Ale są przepisy, które nie pozwalają na rozpalanie ognisk w odległości mniejszej, niż 10 metrów od zabudowań, czy 100 metrów od linii lasu. Do tego są też przepisy traktujące o mirze domowym. Bo grillowanie na balkonie może być uciążliwe dla sąsiadów – dodał rzecznik.

Co na to sąsiedzi?

Jak się okazuje wiele osób nie jest zbyt przychylnym dla rozpalania grilla na osiedlach. Jednak spora część wspólnie organizuje „sąsiedzkie wieczory”, celem których jest wspólna integracja.

Strażacy apelują jednak o rozwagę. Przypominają, że nawet jeśli nie obowiązuje w naszym kraju zakaz grillowania, to zawsze ciągnie ono za sobą pewne niebezpieczeństwo. Nad ogniem trudno jest zapanować, szczególnie teraz kiedy w naszym kraju panuje susza.

Niesamowicie ważna jest więc rozwaga. Najlepiej jeśli w niedużej odległości od grilla stoi gaśnica, która w razie czego może pomóc szybko zniwelować niebezpieczeństwo.

Jak informował portal "Życie": TO JUŻ OFICJALNA INFORMACJA. NOWYM MINISTREM ZDROWIA ZOSTAŁ ADAM NIEDZIELSKI. KIM Z WYKSZTAŁCENIA JEST SZEF RESORTU

Przypomnij sobie: ILE TELEWIZJA POLSKA JEST W STANIE ZAROBIĆ NA MECZACH Z LEWANDOWSKIM I BIAŁO-CZERWONYMI? TO NAPRAWDĘ WIELKIE SUMY, KWOTY WYCIEKŁY DO MEDIÓW

Portal "Życie" pisał również: NIE BĘDZIE PODWYŻEK DLA NAJWAŻNIEJSZYCH OSÓB W PAŃSTWIE? SENATOROWIE PODJĘLI DECYZJĘ W SPRAWIE NOWELIZACJI USTAWY O ZAROBKACH POLITYKÓW