Ślub i wesele są niewątpliwie jednymi z najważniejszych dni w życiu pary. Ogrom przygotowań, niebywałe czasem wręcz wydatki, stres i obawy, to tylko część tego, co spotyka pary młode. Lepiej się im robi na sercu, gdy zaczynają zaglądać do kopert od gości.

Oczywistym jest, że większość osób decyduje się na wręczenie parze młodej właśnie pieniędzy – wszystko dlatego, że te z pewnością przydadzą się zakochanym na nowej drodze życia. Przed kilkunastoma laty z reguły było to po około 300 zł od pary. Jak jest obecnie?

Ile wypada dać w kopercie młodej parze?

Od czasu poluzowania obostrzeń Polacy ponownie organizują śluby i wesela. W związku z tym pojawiło się kilka ważnych pytań. Jednym z nich jest to, które trapi weselników – ile powinni dać nowożeńcom w kopercie?

Ślub
Ślub
Ślub

Nad kwotami, które powinny znaleźć się w prezencie dla młodych, zastanawiają się i ich najbliżsi, i dalsi znajomi. Portal Interia postanowił przeanalizować, jakie kwoty powinniśmy dać, by nie popełnić faux pas.

Warto zauważyć, że koperta z pieniędzmi to jeden z najpopularniejszych oraz najlepszych prezentów dla pary młodej – nowożeńcy mają możliwość spożytkowania gotówki w dowolny sposób. Dzięki temu wiemy, że prezent będzie trafiony, a do tego możemy zwrócić część kosztów „za talerzyk”.

Warto pamiętać, że nie jest to konkurs, kto da więcej – należy dać w kopercie tyle, na ile możemy sobie pozwolić. Lepiej jest włożyć do niej mniej pieniędzy i sprawić młodym przyjemność swoim towarzystwem niż odmówić udziału w ważnej dla nich uroczystości z powodu gorszej sytuacji materialnej.

W kopercie powinno znaleźć się tyle, na ile nas stać. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto jest zapłacić „za talerzyk”, który kosztuje średnio od 150 do 300 zł. Przyjmuje się, że najczęściej nowożeńcy płacą ok. 200 zł za gościa, więc jeśli mamy taką możliwość – warto właśnie tyle dać do koperty, idąc na wesele samemu, zaś w przypadku par – 500 zł. Jeśli dodatkowo młodzi zapewniają nocleg – warto dorzucić po 50 zł od osoby.

W przypadku najbliższych, np. rodziców, kwoty w kopercie zwykle są dużo wyższe. Rodzice często w ramach prezentu pokrywają koszty wesela i nie dają dodatkowych pieniędzy parze młodej.

Ślub/screen Pixabay
Ślub/screen Pixabay

Przy okazji chrzestnych – mówi się, że powinni dać do koperty co najmniej 1000 zł, o ile ich na to stać, mogą także dokupić jakiś drobiazg. Nie ma górnej granicy – jest ona zależna od zasobności portfela.

W przypadku rodzeństwa i dziadków zazwyczaj w kopercie znajdzie się 500-1000 zł, dalsi krewni wrzucają po ok. 300-400 zł od osoby, a znajomi oraz przyjaciele po 250-300 zł od osoby.

Niekiedy trafiają się koperty niepodpisane i puste lub wypełnione ścinkami z gazet. Warto jednak uniknąć dawania tego typu „prezentu”, który nie jest mile widziany – lepiej zrezygnować z koperty, jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, i kupić po prostu upominek.

W przypadku prezentów, które sami kupimy, należy mieć na uwadze, że upominek powinien przydać się obojgu nowożeńcom, a więc być np. pakietem w SPA dla pary, bonem na wycieczkę dla dwóch osób, przydatnym sprzętem AGD lub biletami na koncert. Warto jednak pamiętać, że pieniądze – w przeciwieństwie do „normalnego” prezentu – to zawsze trafiony pomysł.

Przypomnij sobie o… KOLEJNE OGNISKO KORONAWIRUSA W POLSCE? SYTUACJA JEST BARDZO POWAŻNA, BOWIEM ZAGROŻONE SĄ PACJENTKI PRZEBYWAJĄCE NA PORODÓWCE

Jak informował portal Życie: NA JAW WYSZŁY ZDUMIEWAJĄCE FAKTY O TRAKTOWANIU MEGHAN MARKLE PRZEZ RODZINĘ KRÓLEWSKĄ! BYŁA KSIĘŻNA MIAŁA DOŚWIADCZAĆ NAPRAWDĘ NEGATYWNYCH RZECZY

Portal Życie pisał również o… WOJCIECH CEJROWSKI ZWRÓCIŁ SIĘ DO FANÓW Z NIETYPOWĄ PROŚBĄ. SYTUACJA WYGLĄDA POWAŻNIE. CO SIĘ STAŁO