Program „Mama 4 plus” wszedł w życie w ubiegłym roku. Od tego czasu, matki, które wychowały czwórkę lub więcej dzieci mogą liczyć na dodatkowe fundusze, które zasilą ich budżet.

Świadczenie ma pomóc rodzicom, którzy wychowali pokaźną gromadkę dzieci

Jak informuje portal biznesinfo.pl program „Mama 4 plus” został uchwalony w 2019 roku przez Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Świadczeniami objęte są kobiety, które urodziły i wychowały czwórkę lub też więcej dzieci, a tym samym nie przysługuje im prawo do emerytury.

Głównym zadaniem świadczenia jest pomoc kobietom, które poświęciły swoją pracę dla wychowania dzieci. Okazuje się jednak, że beneficjentami programu „Mama 4 plus” mogą być także mężczyźni.

- Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę albo długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - brzmi zapis, który widnieje na stronie programu „Mama 4 plus”.

Okazuje się, że wniosek o świadczenie w ramach programu „Mama 4 plus” może złożyć każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, wychowała czwórkę lub więcej dzieci i nie stać ją obecnie na swoje utrzymanie.

Programem jest zainteresowana spora grupa Polaków

Portal bankier.pl podsumował, że do końca czerwca w programie „Mama 4 plus” zapisanych było prawie 60 tysięcy osób.

- Do końca czerwca br. przyznanych było już 57,5 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. To, na co chciałabym zwrócić szczególną uwagę, to fakt, że zdecydowaną większość z puli przyznanej przez ZUS – prawie 36,3 tys. – stanowią świadczenia dopełniające. Oznacza to, że większość osób uprawnionych do świadczenia pracowała w przeszłości, ale z różnych przyczyn nie udało im się wypracować minimalnej emerytury - wyjaśniła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ministerstwo twierdzi, że program ten jest ukłonem w stronę rodziców, którzy poświęcili swoje życie i karierę w celu wychowania swoich dzieci. Co ważne, świadczenia w ramach programu „Mama 4 plus” nie może otrzymać osoba, która na jakimkolwiek etapie wychowania dzieci straciła prawa rodzicielskie.

Jak informował portal "Życie": KONTROLERZY ROZPOCZĘLI PRACĘ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI, KARY MOGĄ TRAFIĆ DO MILIONÓW POLAKÓW. JAK USTRZEC SIĘ ZAPŁACENIA NAWET 700 ZŁOTYCH

Przypomnij sobie: LOKALE GASTRONOMICZNE W CAŁEJ POLSCE PRZECHODZĄ MASOWE KONTROLE. NIE JEST DOBRZE, KLIENCI MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ

Portal "Życie" pisał również: WZRUSZAJĄCA POSTAWA KSIĘDZA ZASŁUGUJE NA NAŚLADOWANIE. NIEKTÓRZY PORÓWNUJĄ GO DO ŚW. FRANCISZKA, MÓWI, ŻE KAŻDY MA WSTĘP DO KOŚCIOŁA