Zła spowiedź jest jak „zły dotyk” – choć na pierwszy rzut oka nie ma śladów to trauma i psychiczny ból pozostają na zawsze. Komu bowiem mówimy o swoich największych przewinach, grzechach, sytuacjach, o których często wiemy tylko my sami? Jest to albo terapeuta, albo właśnie spowiednik.

Czasem bywa tak, że źle przeprowadzona spowiedź przez kapłana, który najwidoczniej nie posiada empatii lub zdolności społecznych może wywrzeć ogromne wrażenie i negatywny wpływ na psychikę, szczególnie młodych osób. Warto się nad tym zastanowić i dobrze sprawdzić, do kogo udajemy się do spowiedzi, szczególnie z „wrażliwymi” grzechami, np. natury intymnej, zanim zdecydujemy się odbyć sakrament. Historia pewnej 17-letniej dziewczyny jest wstrząsająca!

Każdy z nas trafił czasem na kiepskiego spowiednika, który zamiast pocieszyć czy wytłumaczyć nam popełniony grzech, jedynie karze. Gorzej, gdy do takich księży trafiają ludzie młodzi. Historia 17-latki powinna być przestrogą przed skutkami „złej spowiedzi”.

Jak pozbyć się traumy po kontakcie z kiepskim spowiednikiem? Losy tej 17-latki niech będą przestrogą

O sprawie napisał portal Wirtualna Polska, na podstawie listu przysłanego przez młodą czytelniczkę, która opowiedziała swoją historię dotyczącą koszmarnego kontaktu ze spowiednikiem, który w trakcie sakramentu użył wobec niej porównań nienadających się do powtórzenia…

Mowa o spowiedzi wielkanocnej, na którą udała się do nieznanego księdza, ciesząc się, że nikt nie rozpowie jej grzechów po niewielkim mieście, w którym mieszka. Gdy wyznała, że piła alkohol, ksiądz zaczął dopytywać, gdzie i z kim. Dziewczyna wyznała, że podczas imprezy, na której były jej koleżanki, ale również koledzy. Spowiednik skwitował jej zachowanie takim zdaniem: „Nie rób tego więcej. Tak zachowują się tylko szmaty albo diablice”. Dziewczynie odjęło mowę.

Powiadomiła o tym rodziców, jednak, gdy chcieli zainterweniować kapłan rozpłynął się w powietrzu, zostawiając nastolatkę z traumą.

Głos w sprawie zabrał jezuita Krzysztof Madel, przekonując, że dla takich aroganckich zachowań nie ma taryfy ulgowej i usprawiedliwienia.

- Bo prawda jest taka, że tajemnica dotyczy tylko treści spowiedzi, ale nie złego zachowania księdza. Jeśli skargi są poważne, przełożeni mogą wydać zakaz spowiadania nawet do końca życia – mówi w rozmowie z wp.pl jezuita.

Duchowny radzi, aby jak najszybciej pozbyć się traumy z tym związanej, na przykład próbując wyjaśnić okoliczności sytuacji. Często przed świętami kapłani są zmęczeni, więc nie zawsze trafiają z właściwymi słowami. Warto jednak sprawdzić spowiednika przed spowiedzią. Lepiej dmuchać na zimne!

Jak informował portal „Życie”: KURIOZALNA SYTUACJA MOŻE STAĆ SIĘ UDZIAŁEM LEKARZY PRZEZ „TARCZĘ 4.0”. MOGĄ NAWET ODBYĆ KARĘ POZBAWIENIA WOLNOŚCI, EKSPERCI OSTRZEGAJĄ

Przypomnij sobie: MILIONY POLAKÓW ZŁAPIĄ SIĘ ZA KIESZENIE OD 1 LIPCA. WŁADZE NAKŁADAJĄ NA WSZYSTKICH OBYWATELI WYŻSZY PODATEK, WIADOMO, ZA CO ZAPŁACIMY ZNACZNIE WIĘCEJ

Portal „Życie” pisał również: KĄPIEL MOŻE SIĘ DLA NAS SKOŃCZYĆ BARDZO NIECIEKAWIE. NAD MORZEM POJAWIŁY SIĘ GROŹNE BAKTERIE, KONTAKT CZŁOWIEKA Z NIMI DOPROWADZA DO CIĘŻKIEJ CHOROBY