Po kilku miesiącach przerwy zapadła ostateczna decyzja w sprawie podniesienia podatku VAT na różne artykuły spożywcze i nie tylko. Zmiana będzie dotyczyć całego kraju, zatem przed wydawaniem wyższych kwot nie uchroni się żaden obywatel. Wiadomo również za co będziemy zmuszeni płacić znacznie więcej niż do tej pory.

Czy sytuacja finansowa Polaków ulegnie poprawie po zmianach w matrycy VAT? A może wręcz przeciwnie? Listę produktów, których ceny zostaną poddane korekcie publikuje za Money.pl, portal Pikio. W wielu przypadkach nie będziemy zadowoleni ze zmian! Są jednak spore pozytywy. Wiele artykułów będzie tańszych, dzięki obniżeniu stawki VAT o kilka procent!

Jak gdyby było mało epidemii koronawirusa, kryzysu gospodarczego czy rosnącej inflacji i podwyżek cen żywności to jeszcze to. Od 1 lipca zostanie wprowadzona nowa matryca podatku VAT. Już wiadomo, zapłacimy więcej. Są jednak dobre wiadomości!

Od 1 lipca nowe stawki podatku VAT! Za co zapłacimy więcej, za co mniej? Znamy listę artykułów, których ceny ulegną zmianie

Choć sytuacja będzie trudna to jednak Polacy mogą się cieszyć. Zacznijmy bowiem od dobrych wieści – spadnie stawka VAT między innymi na produkty dla niemowląt i małych dzieci,, w tym żywność czy pieluchy, a także na kosmetyki dla mam. Do tej pory obowiązywała stawka 8 procent, która od początku lipca spadnie do 5. Dzięki temu, rodzicom z pewnością więcej zostanie w portfelu. Tańsze będą też orzechy - tu podatek VAT spadnie do 3 proc.

fot. Wikipedia

VAT będzie również mniejszy na zupy, żywność dietetyczną, owoce tropikalne, ujednolicona zostanie również stawka VAT do r proc. na pieczywo i wyroby cukiernicze, a niektóre drogie przyprawy będą tańsze poprzez ujednolicenie stawek VAT właśnie na te produkty do 8 procent. To jednak koniec dobrych wiadomości.

Przez ujednolicenie stawki VAT na przyprawy nieprzetworzone zapłacimy więcej za często używane przyprawy, jak ziele angielskie, kminek czy kurkuma. Wzrośnie również cena lodu do celów spożywczych z 8 proc. VAT do 23 proc. Tak samo będzie w przypadku produktów luksusowych jak skorupiaki.

Jak informował portal „Życie”: ZASKAKUJĄCO DUŻY WZROST CEN W POLSKICH MIASTACH TURYSTYCZNYCH. POLACY NIE MOGĄ W TO UWIERZYĆ, SĄ NIEBYWALE OBURZENI

Przypomnij sobie: POLSKIE WŁADZE WYCIĄGAJĄ RĘKĘ DO DZIECI. CZĘŚĆ Z NICH BĘDZIE MOGŁA LICZYĆ NA 1000 ZŁOTYCH ZAPOMOGI, KTO JĄ DOSTANIE, KOMU PRZYSŁUGUJE

Portal „Życie” pisał również: TO JUŻ OFICJALNE. TRZY KOLEJNE OBOSTRZENIA ZOSTANĄ ZNIESIONE LADA MOMENT. OFICJALNY KOMUNIKAT PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO W TEJ SPRAWIE