Jak podaje portal "Wirtualna Polska", kolejne kąpieliska są zamykane z powodu pojawienia się sinic. Służby przypominają, sinice są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego tam, gdzie się pojawiają pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody. Gdzie obecnie obowiązują zakazy?

W Bałtyku znów pojawiły się sinice

Sinice należą do cyjanobakteri, które pojawiają się zarówno na otwartych wodach morza, jak i wodach śródlądowych. Lista kąpielisk, które zamknięte są z powodu pojawienia się sinic, jest coraz dłuższa. Z niezwykle trudną sytuacją mamy do czynienia w Zatoce Gdańskiej, gdzie podjęto decyzję o wydaniu zakazu kąpieli na najpopularniejszych kąpieliskach.

Sinice w wodach Bałtyku/YouTube @Efek
Sinice w wodach Bałtyku/YouTube @Efek
Sinice w wodach Bałtyku/YouTube @Efek

Na sobotę 13 sierpnia zakaz kąpieli obowiązuje na następujących kąpieliskach:

Rewa (od strony Zatoki Gdańskiej),

Mechelinki,

Gdydnia (Babie Doły, Śródmieście, Redłow, Orłowo)

Sopot (Kamienny Potok-Koliba, 13-17, Park Północny, K22, Łazienki Południowe I i II, 32A-33)

Gdańsk (Jelitkowo, Piastowska Gdańsk Jelitkowo, Orle),

Jantar,

Mikoszewo,

Trzebieża (kąpielisko),

Stępnica (kąpielisko, zalew szczeciński),

kąpieliska śródlądowe w Lubczynie, "Dąbie" i "Dziewoklicz" (Szczecin),

kąpieliska "Jezioro Chełmica" (Chełmica Duża), plaża w Soczewce, "Sobótka" (Płock), jezioro górskie (Grabina), Jezioro Pakoskie (Janikowo), kąpielisko w Jastrowie, Stara Plaża w Trzciance, jezioro Królewskie (Krzyż Wieklopolski), Rogoźno, Budziszewko, Malta (Poznań), Jezioro Chomęcickie (Chomęcice), Glinianki (obręb Mosina), "Mrożyczka" (Głowno), "Nad Stawem" (Konstantynów Łódzki), "Stawy Stafańskiego (Łódź), Lewityn (Pabianice), Łopuszka Mała, Jezioro Paprocany (Tychy).

Na to zwróć uwagę!

Wszystkie wymieniona kąpieliska mają charakter strzeżony. Komunikatem nie objęte są kąpieliska niestrzeżone, jeśli chcemy skorzystać z kąpieli w takich miejscach, przed wejściem do wody należy upewnić się, czy na powierzchni wody nie znajduje się charakterystyczny kożuch, a także, czy woda nie ma zielonego zabarwienia.

Kontakt z sinicami może stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia. W momencie zakwitu, sinice uwalniają do wody toksynę. U osób, które zetkną się z taką wodą, mogą pojawić się wysypki skórne z towarzyszącym im świądem, łzawienie oczu, a w przypadku połknięcia takiej wody także wymioty, biegunka, bóle mięśniowo-stawowe.

Zakaz kąpieli sinice/YouTube @Niezależny serwis wiadomości 2
Zakaz kąpieli sinice/YouTube @Niezależny serwis wiadomości 2
Zakaz kąpieli sinice/YouTube @Niezależny serwis wiadomości 2

Wymienione dolegliwości mogą pojawić się zaraz po kąpieli w wodzie z sinicami, a także po kilku godzinach od kontaktu.

Zdarzyło się wam, że sinice pokrzyżowały wam wakacyjny wypoczynek?

To też może cię zainteresować: Bardzo smutna wiadomość. Znana aktorka została odłączona od aparatury

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niebywałe znalezisko odkryte u podnóża Tatr. To wielka gratka dla fanów wykopalisk! Podobne odkrycie do tej pory nie przydarzyło się archeologom

O tym się mówi: Naruszenie obowiązków służbowych to poważne przewinienie. O jakiej odpowiedzialności mowa