Jak podaje portal "Biznes Info", świadczenia emerytalne Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę mają przejść poważną zmianę. Wszystko za sprawą rozszerzenia dotychczas stosowanego pojęcia "getta". Korekty świadczeń, które pozwolą obywatelom uzyskać dodatki rozpoczęły się już w listopadzie.

Niskie świadczenia

Wysokość emerytur w naszym kraju trudno określić wysokimi. Wielu seniorów otrzymuje tak niskie świadzenia, że nie wystarczają one na pokrycie wszystich wydatków. Czasem nie są oni w stanie zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Liczba osób, których świadczenie emerytalne jest niższe niż 500 zł wzrosła rok do roku o 31 proc.

Seniorzy/ YouTube @Eska Info
Seniorzy/ YouTube @Eska Info
Seniorzy/YouTube @Eska Info

Emeryci, których dotknęły skutki hitlerowskich opresji mogą liczyć na wyższe pieniądze. Ma na to pozwolić mechanizm wdrażany w Niemczech, a który jest nastpstwem orzeczenia Federalnego Sądu Spraw Socjalnych.

Definicja getta

Do tej pory gettem określano teren formalnie odgrodzony i na tej podstawie Żydzi i Romowie mieszający w czasie wojny i okupacji na terenie Polski mogli ubiegać się o dodatkowe świadczenia. Tak sformułowana definicja dyskryminowała jednak znaczną część osób.

Niemiecki Zakład Emerytalny dokonał rozszerzenia wspomnianej definicji getta o tereny niezamnięte. Dzięi temu kilka tysięcy osób poszkodowanych przez III Rzeszę, które pracowały na obszarach niezamkniętych gett, zyskają prawo do tzw. "emerytury gettowej".

Banknot 200 zł/ YouTube @TVP 3

Póki co, nie wiadomo ile osób uzyska prawo do świadczenia. "Deutsche Well" wskazuje jednak, że prawa do świadczenia nie będą mieli pracownicy przymusowi.

Co sądzicie o taim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Beneficjenci programu 500 plus powinni pamiętać o bardzo ważnych terminach! To od nich zależy czy i kiedy świadczenie zostanie ponownie przyznane

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Media obiegła niewiarygodna informacja o 12-latce, która urodziła dziecko. Rodzice nie mieli pojęcia o ciąży córki

O tym się mówi: Przyjaciele, bliscy i polskie gwiazdy we wzruszających słowach o Piotrze Machalicy. Artysta miał 65 lat. Wielkie zaskoczenie i żal