W 2021 roku seniorów czeka sporo zmian dotyczących emerytur. Część z nich wywoła spory entuzjazm, inne nie zostaną przyjęte już tak ciepło, jednak należy również o nich pamiętać.

Mowa nie tylko o waloryzacji, ale także m.in. o trzynastkach czy czternastkach. Jak przełoży się to na kwoty świadczeń?

Zmiany dla emerytów w 2021 roku

Przede wszystkim warto pamiętać, że więcej otrzymają ci, którzy obecnie dostają minimalną emeryturę, czyli 1200 zł brutto. Portal BiznesInfo przypomina, że już teraz wiadomo, iż minimalna emerytura będzie wyższa – prawdopodobnie wzrośnie do ok. 1300 zł brutto.

Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl
Zmiany w wysokości emerytur. Źródło: pikio.pl

To jeszcze nie wszystko – kolejna zmiana to waloryzacja. Będzie ona procentowa, prognozy mówią o 3,84%. Oznaczałoby to, że do każdych 100 zł emerytury seniorzy dostaną jeszcze 3,84 zł więcej – dla tych, którzy otrzymują 1200 zł brutto, byłaby to podwyżka o 46,08 zł. Im wyższa emerytura – tym wyższa podwyżka.

Co więcej, waloryzacji ulegną także renty – ta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie o niemal 40 zł wyższa, zaś ta z tytułu całkowitej niezdolności o pracy przez chorobą zawodową lub wypadek oraz renta rodzinna wypadkowa wzrośnie o ok. 50 zł. W przypadku renty przez częściową niezdolność do pracy związaną z chorobą zawodową lub wypadkiem podwyżka wyniesie ok. 41 zł.

Waloryzacja emerytur. Źródło: Youtube
Waloryzacja emerytur. Źródło: Youtube

Ponadto seniorzy dostaną tzw. trzynastki, czyli kwotę ok. 1300 zł brutto. Ci, którzy mają najniższe emerytury – poniżej 2900 zł brutto – mogą liczyć także na czternastki w pełnej kwocie, czyli ok. 1300 zł brutto, zaś otrzymujący wyższe świadczenia muszą liczyć się z zastosowaniem zasady „złotówka za złotówkę”.