Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, wielu Polaków straciło pracę ze względu na sytuację gospodarczą w kraju. Sporo osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Rząd próbuje wspomóc tych, którzy potrzebują wsparcia, na różne sposoby.

W ostatnim czasie zaplanowano m.in., że ci, którzy znaleźli się w gorszej sytuacji, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w wysokości 4200 zł. Dodatek solidarnościowy, o którym mowa, bywa także nazywany „dudowym” ze względu na fakt, że sam pomysł wyszedł od prezydenta Andrzeja Dudy.

Wybrani Polacy mogą liczyć na 4200 zł. Jakie są kryteria

Ci, którzy chcą otrzymać pomoc od polskiego rządu, muszą pamiętać o złożeniu wniosku przed końcem czerwca. Jak podaje Fakt, to jeszcze nie wszystkie kryteria.

Andrzej Duda. Źródło: Youtube
Andrzej Duda. Źródło: Youtube

„W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie - dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła” – podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie www.

Inicjatorem pomysłu był sam prezydent, Andrzej Duda. Nową ustawę uchwalono w piątek w nocy. Jakie są zasady przyznawania dodatku solidarnościowego?

Ci, którzy mogą dostać „dudowe”, to Polacy, którzy po 15 marca otrzymali wypowiedzenie umowy o pracę bądź ci, których umowy o pracę wygasły po wspomnianym terminie. Dodatkowym warunkiem jest również posiadanie ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy o pracę przez minimum 60 dni w 2020 roku. Wsparcie nie obejmie osób, które rozwiązały umowę o pracę za porozumieniem stron.

4200 zł, na które mogą liczyć Polacy spełniający kryterium, podzielone jest na 3 raty po 1400 zł każda – za czerwiec, lipiec oraz sierpień. By otrzymać pełną kwotę, należy złożyć wniosek jeszcze w czerwcu – otrzymuje się dodatek najwcześniej za miesiąc, w którym złożyło się dokumenty.

Andrzej Duda. Źródło: Youtube
Andrzej Duda. Źródło: Youtube

Co więcej, z dodatku solidarnościowego mogą skorzystać także ci, którzy zdążyli zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni – z zastrzeżeniem, że w tym okresie nie będą pobierać zasiłku dla bezrobotnych ani stypendium na szkolenia.

Wnioski można składać najpóźniej do 31 sierpnia, jednak jeśli chcemy skorzystać z pełnej kwoty „dudowego”, musimy pamiętać o tym, by złożyć wniosek przed końcem czerwca.

Złożenie wniosku jest niezwykle proste – możliwe jest to zrobienia jedynie elektronicznie, należy skorzystać z portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Termin na wypłacenie pieniędzy to 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania dodatku.

Przypomnij sobie o… MARTA KLOS: ŁĄCZONO JĄ KIEDYŚ Z KUBĄ WOJEWÓDZKIM, TERAZ POCHWALIŁA SIĘ CIĄŻOWYM BRZUSZKIEM

Jak informował portal Życie: JANUSZ CHABIOR WZIĄŁ ŚLUB. KIM JEST JEGO MŁODSZA O 20 LAT UKOCHANA

Portal Życie pisał również o… PODCZAS GRZYBOBRANIA MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT? STRAŻ LEŚNA JEST NIEUGIĘTA