Ze względu na obecną pogodę w lasach pojawiło się mnóstwo grzybów. Bardzo ucieszyło to fanów grzybobrania, którzy tłumnie ruszyli do lasów. Jak się jednak okazuje, niektórym z nich może grozić mandat.

Czy w Polsce istnieją jakieś ograniczenia odnośnie zbierania grzybów?

Jak informuje portal biznesinfo.pl w wielu europejskich krajach grzybiarzy obowiązują ograniczenia, co do ilości grzybów jakie mogą wynieść z lasów.

Obostrzenia takie obowiązują między innymi w Niemczech i Holandii. Tam właśnie fani zbierania grzybów muszą liczyć się z tym, że jeśli przekroczą dopuszczalny limit grzybów wyniesionych z lasu to będą musieli zapłacić mandat.

Co ciekawe, w Polsce nie istnieją takie ograniczenia jednak mimo wszystko, grzybiarze muszą liczyć się z tym, że straż leśna może obciążyć ich mandatem.

Kiedy grozi nam mandat?

Jak donosi portal dzienniklodzki.pl mandatem możemy zostać obciążeni wtedy, kiedy będziemy zbierać grzyby na nieodpowiednim terenie. Do miejsc takich zalicza się m.in. rezerwat przyrody czy też prywatne posesje.

Co więcej, mandat możemy otrzymać również wtedy, kiedy zaparkujemy nasz samochód w nieodpowiednim miejscu. Należy zatem bezwzględnie przestrzegać zakazu wjazdu do lasu! Samochodem możemy jeździć tylko i wyłącznie po leśnych drogach, na których widnieć będą specjalne oznaczenia.

Nie trzeba chyba nikomu przypominać o tym, że w lesie należy zachowywać się odpowiednio. Jakiekolwiek niszczenie roślinności czy też płoszenie zwierząt również może zostać ukarane mandatem.

Według informacji przekazanych przez portal biznesinfo.pl wysokość takiego mandatu zależy od rodzaju przewinienia i wynosi od 20 do nawet 500 złotych!

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT