W tym roku sezon na grzyby rozpoczął się o wiele wcześniej niż zwykle. Już jakiś czas temu pisaliśmy, że w niektórych miejscach naszego kraju z powodzeniem można uzbierać ich sporą ilość.

Sezon dla grzybiarzy wcześniej niż zwykle

Przywykliśmy do tego, że sezon na grzyby rozpoczynał się przeważnie w okolicach sierpnia i września, wtedy kiedy kończyło się lato. W tym roku, z powodu niskich jak na wiosnę temperatur i dużych opadów deszczu, grzyby pojawiły się w lasach o wiele wcześniej.

Wybierając się na grzybobranie powinniśmy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy.

Wiele osób uwielbia oddawać się zbieraniu grzybów. Specjalnie wstają w tym celu bardzo wcześnie rano i udają się w samotności w gęstwiny lasu. Zbieranie grzybów jest dla nich pewnego rodzaju rytuałem, któremu mocno się poświęcają.

Zbierając grzyby trzeba być niewątpliwie bardzo ostrożnym, ponieważ nieznajomość ich gatunków może okazać się dla nas niezwykle groźna. Jeden z grzybiarzy zwrócił ostatnio uwagę na ten ważny aspekt.

"Szatany" są groźne dla naszego zdrowia i życia

Jak donosi „Dziennik Bałtycki” pan Zdobysław wybrał się na grzyby, a głównym celem jego wyprawy było zebranie jak największej ilości borowików. Niestety, podczas wyprawy natknął się na „szatana” i w związku z tym postanowił przestrzec przed tym ludzi.

- Czasami zdarzy się spotkać borowika ceglastosporego, ale to grzyb dla wytrawnych zbieraczy, ponieważ często jest utożsamiany z borowikiem szatańskim "szatanem" - wyznał pan Zdobysław.

Jak się okazuje „szatana” jest bardzo łatwo pomylić z borowikiem, a pomyłka ta może nas sporo kosztować, bowiem ma on właściwości trujące.

Aby odróżnić „szatana” od borowika należy przede wszystkim przekroić grzyb na pół. Jeśli grzyb zacznie bardzo szybko stawać się siny lub też poczujemy specyficzny zapach przypominający padlinę, oznacza to że grzyb ten pod żadnym pozorem nie nadaje się do spożycia.

Źródło: werandacountry.pl

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT