31 maja obchodzimy światowy dzień bez tytoniu. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia ruszyło ze specjalną kampanią "Planuję Długie Życie". Ma ona pokazać Polakom jak niebezpieczne są papierosy oraz zachęcić ich do rzucenia nałogu.
Papierosy są przyczyną wielu zgonów
Wiadomo, że papierosy nigdy nie sprzyjały zdrowemu trybowi życia. Większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę, że używka ta zawiera w sobie ponad 7 tysięcy trujących substancji, z czego aż 70 jest rakotwórczych.
Jeszcze bardziej niebezpieczne były papierosy „klikane”, mentolowe i smakowe, które zostały 20 maja wycofane ze sprzedaży. Było to bardzo dobre posunięcie, ponieważ wielu Polaków paliło wyłącznie papierosy z nutką smaku.
W Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17% wszystkich zgonów w Polsce. Szczególnie drastyczne skutki palenia tytoniu obserwuje się wśród kobiet – nowotwory płuca są najczęstszą nowotworową przyczyną zgonu kobiet. Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi. W Polsce pali ponad ¼ dorosłych, przy czym częściej mężczyźni (31%) niż kobiety (21%). Największą częstość palenia notuje się wśród osób w średnim wieku – wśród osób w wieku 45-54 lat 35% pali tytoń, a wśród osób w wieku 33-64 lat odsetek ten wynosi 32%
- napisano na stronie kampanii "Planuję Długie Życie".
Palenie papierosów sprzyja zakażeniu się koronawirusem
Okazuje się także, że palenie papierosów może być również drogą do szybszego zakażenia się koronawirusem i większych komplikacji podczas trwania tej choroby.
Układ oddechowy palacza jest na tyle osłabiony, że może nie poradzić sobie ze skutkami pandemii, dlatego Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny komunikat w mediach społecznościowych, który alarmuje, by Polacy spróbowali rzucić niebezpieczny nałóg.
Portal Życie pisał również o… WAŻNE INFORMACJE DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z TELEWIZJI NAZIEMNEJ. BĘDĄ WIELKIE ZMIANY