Koronawirus nie odpuszcza już od kilku miesięcy. Jednak Polacy wyglądają już za upragnionymi wakacjami. Jak je spędzić, aby nie narazić się na zakażenie koronawirusem?

Epidemiolodzy doradzają

Głos na ten temat zabrali eksperci z dziedziny epidemiologii. Okazuje się, że w zakażeniu koronawirusem główną rolę odgrywają cztery czynniki.

- Ryzyko transmisji wirusa możemy sprowadzić do prostych haseł: czas, odległość, ludzie, miejsce - zaznaczył epidemiologii, dr William Miller, pracujący w Ohio State University.

Jak wiemy największe zagrożenie zakażeniem koronawirusem jest wtedy, kiedy przebywamy w bliskim kontakcie z dużą liczbą osób. Szczególnie powinniśmy zatem unikać zamkniętych przestrzeni takich jak np. sklepy.

- Zawsze preferuj otwarte przestrzenie nad zamkniętymi, zasłanianie twarzy nad niezasłanianiem oraz większe miejsca dla mniejszej liczby osób - podkreśliła dr Emily Landon z Uniwersytetu Medycznego w Chicago.

Jak bezpiecznie spędzić wakacje? / agoda.com/

Które wakacyjne czynności są najbezpieczniejsze?

Jak się więc okazuje, podczas wakacyjnych wyjazdów powinniśmy wybierać na nocleg hotel lub też kemping, tam ryzyko zakażenia się koronawirusem waha się na poziomie od niskiego do średniego.

Niskim ryzykiem jest także obarczony wakacyjny wyjazd w gronie rodziny oraz plażowanie. Bez problemu możemy znaleźć plażę, na której nie spotkamy tłumów ludzi. Możemy też wybrać się na spacer na plaże w porze obiadowej, kiedy będzie tam zdecydowanie mniej turystów.

Gdzie natomiast powinniśmy jadać, aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Jak się okazuje, najbezpieczniejszy będzie grill zorganizowany w ogrodzie. Jeśli natomiast chcemy wybrać się do restauracji, powinniśmy pamiętać o zachowaniu zasad higieny, jednak ryzyko korzystania z takich miejsc w okresie epidemii jest dość wysokie.

Z całą pewnością powinniśmy w tym roku unikać miejsc, gdzie znajduje się dużo osób, a przestrzeń jest stosunkowo mała. Mowa tutaj np. o klubach muzycznych czy też o nabożeństwach religijnych w zamkniętej przestrzeni.

Nietrudno o zakażenie się koronawirusem będzie także na weselu. Specyfika tego przyjęcia, gdzie każdy chce pozostać w bliskim kontakcie z nową rodziną, sprzyja przenoszeniu zakażenia.

Pamiętajmy także o przestrzeganiu zasad higieny kiedy udajemy się do fryzjera czy kosmetyczki. Korzystanie z tego typu usług w czasie pandemii również jest obarczone dość wysokim ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Jak bezpiecznie spędzić wakacje? / campingcavallino.com/

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS