Już od 25 maja do życia wracają wszystkie jednostki administracji publicznej. Chodzi tu o obowiązkową obsługę klientów. O swojej decyzji premier Mateusz Morawiecki poinformował w najnowszym komunikacie. Choć sprawy w urzędach publicznych będzie można załatwić osobiście to nie bez przeszkód. Czy czekają nas długie kolejki w urzędach?

Powoli wkraczamy w czarty, ostatni etap odmrażania gospodarki i wprowadzania programu „Nowa Normalność”. Tym samym, od 25 maja 2020 roku do klasycznej obsługi klientów i petentów wracają wszystkie jednostki administracji publicznej, w tym najważniejsze urzędy takie jak ZUS, Urzędy Skarbowe czy Urzędy Pracy.

Praca w trybie stacjonarnym i w dotychczasowych godzinach urzędowania sprzed epidemii wiąże się jednak z trudnościami. Mimo uruchomienia obsługi petentów wdrożony zostanie cały zestaw reguł, co będzie uciążliwe zarówno dla urzędników jak i petentów.

Kolejny etap luzowania obostrzeń. Do obsługi klientów wracają urzędy publiczne!

Kancelaria Premiera w porozumieniu ze służbami sanitarnymi i Ministerstwem Zdrowia postanowiła przywrócić do normalnego funkcjonowania urzędy publiczne w ramach obsługi klientów w trybie stacjonarnym, czyli w placówce. Ma to związek z odmrażaniem gospodarki. Decyzja została przekazana już w ubiegły czwartek przez MSWIA.

Mariusz Kamiński, źródło: MSWiA Twitter

- Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego z 16 maja br., od poniedziałku urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli – podaje Pikio.pl za oficjalną stroną MSWiA.

Aby jednak można było przyjmować petentów trzeba zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Stąd zarówno urzędnicy, jak i klienci urzędów będą musieli przestrzegać zaleceń higienicznych (dezynfekcja rąk), a przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. To może znacząco wydłużyć czas obsługi petentów.

Mimo uruchomienia obsługi stacjonarnej urzędy na swoich stronach internetowych nakłaniają petentów do korzystania z usług elektronicznych lub na odległość – przez telefon, drogą mailową czy platformę e-PUAP z profilu zaufanego. Będzie to z korzyścią dla zdrowia wszystkich.

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS