Badaniem koronawirusa zajmują się naukowcy na całym świecie. Zainteresowani tym tematem są także Polacy. Wśród nich znalazł się jeden, który dokonał niesamowitego odkrycia.

Mowa tutaj o doktorze Łukaszu Rąbalskim z Uniwersytetu Gdańskiego, który jako pierwszy Polak stworzył pełną sekwencję genetyczną wirusa. Jego próbkę uzyskał od pacjenta.

Łukasz Rąbalski. screen : Uniwersytet Gdański
Łukasz Rąbalski. screen : Uniwersytet Gdański
Łukasz Rąbalski. screen : Uniwersytet Gdański

- Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków - poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz.

Doktor Łukasz Rąbalski jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Sekwencja genetyczna koduje wiele ważnych informacji, np. jak wirus „oszukuje” organizm człowieka, osłabiając jego odporność. Dzięki wyizolowaniu takiej sekwencji, czyli odkodowaniu wirusa, możliwe jest lepsze poznanie właściwości wirusa, m.in. jego pochodzenia zarówno w kontekście ewolucyjnym, jak i geograficznym, a w konsekwencji znalezienie szczepionki oraz leku." - informuje rzeczniczka UG.

Niezwykłe odkrycie Polaka

- Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie. W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa

– wyjaśnia dr Łukasz Rąbalski.

Łukasz Rąbalski. screen : Uniwersytet Gdański
Łukasz Rąbalski. screen : Uniwersytet Gdański
Łukasz Rąbalski. screen : Uniwersytet Gdański

"Sekwencja genetyczna koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta, została opublikowana w globalnej bazie danych GISAID 20 kwietnia 2020 r. Do tej pory w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta."

- podkreśla Beata Czechowska-Derkacz.

Przypomnij sobie o… JAK GWIAZDY UMILAJĄ SOBIE KWARANTANNĘ? NIE WSZYSCY STOSUJĄ SIĘ DO ZASADY „ZOSTAŃ W DOMU”

Jak informował portal Życie: ZA CZASÓW PRL BYŁY UWIELBIANE PRZEZ MILIONY. JAK TERAZ WYGLĄDAJĄ NAJWIĘKSZE GWIAZDY TVP

Portal Życie pisał również o… WESELE W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA, CZY TO MOŻLIWE PODCZAS KWARANTANNY? PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI WYJAŚNIA