Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że koronawirus, który początkowo nie aspirował do miana pandemii, a wydawał się lokalnym problemem Chin, odciśnie tak ogromne piętno na naszym życiu codziennym.

Zaczęło się od stopniowego przenoszenia choroby. COVID-19 trafił do innych państw, skąd coraz szybciej i łatwiej dostawał się do jeszcze kolejnych. Obecnie pandemia opanowała niemal cały świat.

Są państwa, które nie są w stanie opanować zaistniałej sytuacji, m.in. Włochy czy Hiszpania. Są też takie, które poradziły sobie z zagrożeniem na medal – tu przodują Chiny, które bardzo szybko wprowadziły bardzo surowe zasady, a następstwem zdecydowanych działań było błyskawiczne powstrzymanie rozwoju pandemii.

Polska stara się podejmować wszelkie kroki, które przyczynią się do zredukowania ilości zarażeń – władze robią wszystko, by nie dopuścić do powtórzenia sytuacji z Włoch.

W Wielką Sobotę nie poświęcimy koszyków

Działania, które podjęto dotychczas, to jeszcze nie wszystko. Polskie władze podjęły decyzję o wprowadzeniu stanu epidemicznego, a 21 marca także Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zdecydowało, jak będzie wyglądać Wielkanoc w kościele.

Przede wszystkim apeluje się do parafii oraz diecezji o prowadzenie transmisji z rekolekcji. Miałyby one ułatwić wiernym modlitwę w domach w formie online.

Dodatkowo proponuje się wdrożenie spowiedzi indywidualnej, jeśli tylko służby sanitarne wyrażą zgodę. Jednak zaznacza się, że jeśli sytuacje będą uzasadnione, można także przyjąć spowiedź poza kościołem – ważne, by było to godne miejsce.

Podkreśla się także, że spowiedź powinna nastąpić raz w roku, i choć większość parafian decyduje się na nią podczas Wielkiego Postu, można wybrać inny termin.

Postanowiono także, że Komunia Święta, którą powinno się przyjąć co najmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, może zostać przyjęta w terminie od 26 lutego do 7 czerwca 2020 roku.

Zmieniono również zasady Triduum Paschalnego – w Wielki Czwartek w mszy wezmą udział najbliżsi współpracownicy biskupa, pominięte będzie obmywanie nóg, w Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu będzie odbywała się w niewielkich grupach, zaś w Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów w miejscach publicznych czy kościołach. Według KEP najlepiej jest pobłogosławić swój posiłek w niedzielę, przed wielkanocnym śniadaniem, zachowując zasady kościelne.

Co więcej, Episkopat apeluje, by duchowni nie kropili wiernych wodą święconą w Wigilię Paschalną oraz niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Przypomnij sobie o… DLACZEGO NIE MOŻNA ROZMRAŻAĆ MIĘSA W GORĄCEJ WODZIE? MOŻE TO NIEŚĆ POWAŻNE KONSEKWENCJE

Jak informował portal Życie: NIE POPEŁNIAJ TEGO BŁĘDU. PRZEZ TO TWOJA MONSTERA MOŻE SZYBKO ZWIĘDNĄĆ

Portal Życie pisał również o… CZY ZASTANAWIAŁEŚ SIĘ KIEDYKOLWIEK DO CZEGO SŁUŻY CZERWONA ZATYCZKA NA NAKRĘTCE DO TEGO NAPOJU? ODGRYWA ONA DOŚĆ ISTOTNĄ ROLĘ