Mieszkania na wynajem na polskim rynku są wynajmowane nieco inaczej niż w innych krajach. Różnią się także zasady wynajmu firmom oraz osobom prywatnym.

Zazwyczaj mieszkania w Polsce, które są przeznaczone na wynajem, są umeblowane. Na Zachodzie regułą jest, że najemcy sami kupują lub przywożą swoje meble, a także wyposażenie kuchni.

Dodatkowo w przypadku wynajmu mieszkań zazwyczaj podpisuje się krótsze umowy – najczęściej zawiera się je początkowo tylko na rok, a następnie przedłuża. Średnia długość najmu przez osoby fizyczne trwa 2,5 roku.

Zazwyczaj najkrótszy okres najmu wpisany jest na umowie dotyczącej apartamentów luksusowych. Często są one wynajmowane osobom, które przebywają w służbowych delegacjach, stąd umowy zawierane są na doby, a niekiedy nawet na godziny. Zdarza się, że najemca apartamentu decyduje się na wynajem, by sprawdzić, czy odpowiada mu lokalizacja i standard, następnie zaś – po kilku miesiącach lub roku – kupuje mieszkanie w pobliżu.

Na czym polega najem okazjonalny?

Dodatkowo na Zachodzie bardzo dużą popularnością cieszy się najem okazjonalny. W Polsce dopiero zyskuje on na popularności. Jest to umowa, w ramach której najemca musi wskazać, gdzie wyprowadzi się w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy najmu okazjonalnego – właściciel mieszkania zastępczego musi podpisać stosowne oświadczenie.

Następnym krokiem jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego przez wynajmującego i najemcy. Później najemca musi odwiedzić notariusza, zabierając ze sobą umowę i oświadczenie. Wtedy należy sporządzić oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się przez najemcę egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu w terminie, który jest wyznaczony w żądaniu egzekucyjnym. Jest to jedyny dokument, który musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Takie oświadczenie jest załącznikiem do umowy.

Później najemca dostarcza wynajmującemu komplet umowy, a właściciel mieszkania musi zgłosić fakt zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Powinien udostępnić najemcy potwierdzenie dokonania zgłoszenia do US.

Warto wiedzieć, że umowę najmu okazjonalnego zawsze zawiera się na czas określony – maksymalnie na 10 lat.

Z takich umów można korzystać z nieruchomości, które są przeznaczone do celów mieszkalnych, dodatkowo mogą je zawrzeć tylko osoby prywatne.

Przypomnij sobie o… SETKI TYSIĘCY PRALEK DO WYMIANY, MOGĄ WYWOŁAĆ POŻAR. OTO OFICJALNY KOMUNIKAT PRODUCENTA

Jak informował portal Życie: TRZYNASTKI NIEBAWEM TRAFIĄ DO EMERYTÓW. ABY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE, NALEŻY ZŁOŻYĆ SPECJALNY WNIOSEK

Portal Życie pisał również o… GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ