W najbliższym czasie może zmienić się sposób funkcjonowania niektórych polskich przedsiębiorstw. Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju zapowiedziała, że obecnie rozważane jest wprowadzenie nowej regulacji. Umożliwiałaby ona informatykom, programistom i inżynierom dołączenie do startupu czyli nowatorskiego projektu bez konieczności rezygnowania ze stanowiska pracy.

Urlop na startupa

"Myślimy o wprowadzeniu "urlopu na startupa", czyli możliwości przetestowania pomysłu na biznes przy zapewnieniu powrotu pracownika do swojego miejsca" - zdradziła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Mister rozwoju tłumaczyła w wywiadzie dla PAP, że tego typu rozwiązanie funkcjonowałoby podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku pracodawca miałby obowiązek zapewnić chętnym możliwość powrotu na dotychczasowe stanowisko. Zdaniem Emilewicz takie przepisy byłyby korzystne dla rozwoju innowacji oraz konkurencyjności polskiej gospodarki.

Jak funkcjonują polskie startupy?

Z raportu "Polskie Startupy 2018" wynika, że nie wszystkie startupy rozpoczynające działalność w Polsce dają możliwość zarobku. Regularne zyski przynosi zaledwie 40 procent z nich. Pozostałe 60 procent generuje ich mniej niż 100 tysięcy złotych miesięcznie. Innowacyjne przedsiębiorstwa, które powstają w Polsce zwykle sprzedają swoje usługi innym firmom. Dotyczy to aż 80 procent takich firm.

Polskie startupy będą mogły liczyć na większe finansowanie?

Polskie startupy obecnie prezentują się dość skromnie w porównaniu do amerykańskich czy nawet europejskich. Fakt ten wynika z dużo niższego finansowania. W jednym z wywiadów Tomasz Kowalczyk, partner w Rebels Valley - butiku doradczym wspierającym ABSL, czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych reprezentujący czołowe podmioty świadczące nowoczesne usługi dla biznesu wytłumaczył jednak, że aktualnie to się zmienia.

Dzięki instytucjom, takim jak Polski Fundusz Rozwoju zasoby finansowe są coraz większe. Największym problmem jest to, że brakuje wysokiej jakości projektów. Pieniądze są do dyspozycji, jednak trzeba ostrożnie je ulokować i ocenić, który startup zasługuje na milion złotych.

Polskie startupy mogą liczyć także na wsparcie rządowych agencji. W 2018 roku PARP przeznaczył na pomoc nowym firmom blisko 900 milionów złotych, Krajowy Fundusz Kapitałowy - 400 milinów złotych, a Naradowe Centrum Badań i Rozwoju 250 milionów złotych.

Może zainteresuje Cię to: NADCHODZI WIELKA ZMIANA W PRZEPISACH. CHODZI O ŚWIADECTWA PRACY

Polecamy także: POLSKA APLIKACJA TO HIT WŚRÓD INTERNAUTÓW. DZIĘKI NIEJ MOŻESZ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z ULUBIONYM CELEBRYTĄ

Portal "Życie" pisał o: ZA TO WYKROCZENIE ZAPŁACISZ 5200 ZŁOTYCH MANDATU. OD 1 STYCZNIA KIEROWCY MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ WYŻSZYCH KAR