Już od stycznia 2020 roku każdy pracownik firmy Ikea w Polsce, który jest świeżo upieczonym ojcem, będzie miał prawo do dodatkowego urlopu. Przedstawiciele firmy podkreślają, że jest to rozwiązanie, które będzie służyć rodzicom i dzieciom, co potwierdzają badania naukowe.

„Badania wskazują, że ciągle to 94 proc. kobiet zostaje z dzieckiem w domu, a tylko 6 proc. mężczyzn decyduje się na taką opiekę. Częstsze wykorzystanie urlopu przez matki i związane z tym absencje to jedna z przyczyn różnic w płacach kobiet i mężczyzn na świecie.”

„W konsekwencji powoduje to mniejsze możliwości rozwoju zawodowego młodych mam lub rezygnację z awansu. Sytuacja ta jest często wyzwaniem dla rodziców i stanowi błędne koło. Istotne jest więc, aby wdrażać inicjatywy, które będą odpowiedzią na ten problem” – pisze firma Ikea w oficjalnym komunikacie.

Obecnie mężczyźni w Polsce mają 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, zaś resztę świadczeń zazwyczaj wykorzystują kobiety.

Urlopy ojcowskie w Ikei

„Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców” – zwraca uwagę Ikea.

Firma wprowadziła dodatkowy i pełnopłatny miesięczny urlop, z którego mogą korzystać ojcowie najmniejszych dzieci.

„Każdy rodzic powinien mieć równe szanse spędzenia z dzieckiem najważniejszych chwil życia. Zmiana podejścia do urlopów rodzicielskich jest niezbędna, aby zapewnić jednakowe możliwości i pozytywne zmiany w społeczeństwie” – poinformowali przedstawiciele firmy.

Ikea podkreśla, że obecnie zmienia się już postępowanie młodych rodziców. W okresie od stycznia do września br. 150,3 tys. ojców skorzystało z urlopu ojcowskiego, zaś w analogicznym okresie 2018 roku zrobiło to o 2,4 tys. mężczyzn mniej.

Pracownicy będą mogli wziąć urlop obowiązujący dla dzieci urodzonych w 2020 roku w wymiarze czterech tygodni od razu lub dwa razy po dwa tygodnie. Pracownik musi wykorzystać swój urlop, zanim dziecko skończy 18 miesięcy.

Przypomnij sobie o… SETKI TYSIĘCY PRALEK DO WYMIANY, MOGĄ WYWOŁAĆ POŻAR. OTO OFICJALNY KOMUNIKAT PRODUCENTA

Jak informował portal Życie: TRZYNASTKI NIEBAWEM TRAFIĄ DO EMERYTÓW. ABY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE, NALEŻY ZŁOŻYĆ SPECJALNY WNIOSEK

Portal Życie pisał również o… GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ