Nie da się ukryć, że obecnie ochrona zdrowia znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. W szpitalach brakuje łóżek i respiratorów, brakuje nawet karetek, a więc pacjenci niejednokrotnie transportowani są do szpitali przez swoich sąsiadów w normalnych samochodach. Kończy się jednak nie tylko sprzęt, ale także siły i możliwości medyków. Wszyscy doskonale wiemy, że od wielu lat w naszym kraju nie ma wystarczającej liczby lekarzy.

Sytuacja jest bardzo trudna!

Głos na temat całej sprawy zabrał w wywiadzie z Super Expressem, poseł Koalicji Obywatelskiej – Paweł Kowal. Do niedawna polityk był jedną z najbardziej uznanych osób wśród zaufanych Jarosława Kaczyńskiego. Dziś mężczyzna mocno skrytykował zachowania partii rządzącej.

Jak wskazuje Paweł Kowal, w czasie pandemii Polską powinni rządzić specjaliści, którzy doskonale będą wiedzieli jak zarządzać zasobami i personelem, aby Polacy jak najmniej odczuli dotkliwe skutki pandemii.

Polityk chciałby, aby jak najszybciej podjęto współpracę z uczelniami medycznymi, co poskutkowałoby zaangażowaniem do walki z pandemią także studentów medycyny. Co więcej, według Pawła Kowala bardzo ważne jest utworzenie szpitali resortowych, a także podreperowanie szpitali polowych. Niezwykle ważna w kwestii poprawy stanu ochrony zdrowia byłaby także współpraca ze szpitalami prywatnymi.

Czy wprowadzić godzinę policyjną?

Co więcej, Paweł Kowal apeluje do hierarchów kościoła, aby jeszcze raz dokładnie przyjrzeli się sytuacji w ich świątyniach i dokładnie przestrzegali obostrzeń. Błędy Kościoła popełnione podczas pandemii koronawirusa będą mu wytykane przez kolejne lata.

Polityk został także zapytany o to, czy jego zdaniem na czas świąt powinna zostać wprowadzona godzina policyjna i czy faktycznie jest to słuszny krok w walce z pandemią.

- Osobiście jestem przeciwnikiem godziny policyjnej. Zakaz nocnych powroty do domu czy spacery nie wpłyną na zmniejszenie się transmisji koronawirusa. Jeśli ktoś mnie przekona do skuteczności tego rozwiązania, zmienię zdanie. Nie sądzę, żeby wprowadzenie godziny policyjnej miał istotny wpływ na walkę z pandemią – wyznał Paweł Kowal.