Do Świąt Bożego Narodzenia zostało mniej niż dwadzieścia dni. Powoli wpadamy w świąteczny szał. Jak jednak w całej świątecznej gorączce nie zakazić się koronawirusem i bezpiecznie spotkać się z najbliższymi?

Czy powinniśmy się cieszyć?

Dziś Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o kolejnych 9176 przypadków zakażeń koronawirusem oraz 228 kolejnych zgonach. Nadal mamy więc do czynienia z dużą ilością nowych przypadków.

Dziennikarze portalu Wirtualna Polska abc Zdrowie rozmawiali ze specjalistą – profesorem Włodzimierzem Gutem, z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH. Ekspert zaznaczył, że nie powinniśmy ze zbytnią euforią reagować na ostatnie doniesienia o zdecydowanie mniejszej ilości nowych przypadków koronawirusa. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować właśnie teraz, w przedświątecznym czasie.

- Efekty przywrócenia niedzieli handlowych w grudniu będą zależały tak naprawdę od zdrowego rozsądku ludzi. Jeżeli masowo uderzą po prezenty już 6 grudnia, to może być problem – powiedział wirusolog.

Jak ustrzec się przed zakażeniem?

Specjalista przypomniał, aby w miarę możliwości udać się na zakupy wtedy, kiedy w galeriach handlowych nie ma tłoku. Bezwzględnie należy pamiętać także o dezynfekcji rąk oraz utrzymywaniu dystansu społecznego, a także oczywiście o noszeniu maseczki!

Co więcej, profesor Gut podał także przepis na to, jak w bezpieczny sposób odwiedzić rodzinę w czasie świąt. Zaznaczył, że przed Wigilią warto zrobić sobie dziesięć dni kwarantanny.

Pamiętajmy także o obostrzeniach dotyczących ilości osób przy wigilijnym stole! Maksymalnie poza domownikami, w świątecznej kolacji może uczestniczyć pięć osób.

Jak informował portal "Życie": CENTRA HANDLOWE SĄ PRZEPEŁNIONE! CZY OTWARCIE SKLEPÓW W GALERIACH HANDLOWYCH NA PEWNO BYŁO DOBRYM POMYSŁEM

Przypomnij sobie: JUREK OWSIAK ZBULWERSOWANY TYM, CO ZOBACZYŁ NA ULICACH PODCZAS PROTESTU KOBIET. SZEF WOŚP MA NAPRAWDĘ DOŚĆ. WYSTOSOWAŁ MOCNY KOMENTARZ

Portal "Życie" pisał również: JAK W CZASACH DZIECIŃSTWA WYGLĄDAŁA JEDNA Z NAJBARDZIEJ PRZEBOJOWYCH POLEK? FANÓW ROZCZULIŁO ZDJĘCIE OPUBLIKOWANE PRZEZ ZNANĄ PODRÓŻNICZKĘ

Z życia gwiazd: AGNIESZKA WOŹNIAK - STARAK PODZIELIŁA SIĘ Z FANAMI ZDJĘCIAMI ZE SWOJEJ OSTATNIEJ IMPREZY. JAK GWIAZDA BAWI SIĘ W OBECNYCH CZASACH